Abiznis

Svega 12 odsto građana učestvuje u raspravama o prostornom planiranju

Izvor

- Jedna od kritika je da se mišljenje javnog mjenja traži isuviše kasno u okviru Javne rasprave, a i kada se dobiju preporuke građana, u večini slučajeva nijesu inkorporirane u plansku dokumentaciju. Javnost smatra da se izlazi u susret investitorima, kazala je Mitrović-Lješković.

Pored toga, kako je ocijenjeno na konferenciji –većina građana se ne izjasni jer ne razumije- i ne vidi korist od ukljičavanja u proces planiranja.

Na pitanje Portala Analitika, da li je u pitanju zakašnjeli projekat budući na trajnu devastaciju primorskih opština i Glavnog grada, Mitrović- Lješković je odgovorila da se ovaj projekat sprovodi svega u dvije države na svijetu.

- Crna Gora je pionir u ovom projektu i dobili smo pohvale od Svjetske banke za realizaciju ovog projekta, navela je ona.

Ministarstvo održivog razvoja i turizma, zajedno sa Svjetskom bankom odlučilo je da preduzeme mjere koje će ohrabriti i unaprijediti ušćešće javnosti javnosti tokom konsultacija u procesu izrade Prostorno-urbanističkih planova, pod okriljem projekta LAMP, uz usvajan je princima “bottom-up” planiranja komunikacije, gdje je osnovni cilj  kreiranje dijaloga između građana na temu kako prostor treba da se planira i koristi.

- Model po ovom sistemu, prihvaćen je u svim opštinama u kojima je u toku izrada prostorno urbanističkim planova i dobro funkcioniše u praksi, kaže Dragan Cvetković tehnički koordinator LAMP projekta.

Formiran je Forum građana  i radnih grupa koji treba da  obezbijede učešće javnosti kroz različite modele i metode.

Dosadašnje aktivnosti vezane za patricapitivni pristup izrade Prostorno urbanističkih planova, po ovom modelu, primijenjene su u opštinama Kolašin i Mojkovac i ocijenjene su od Svjetske banke kao izuzetno djelotvorne i kao pozitivan primjer za druge zemlje u kojima SB sprovodi sličan projekat.

- U ove dvije opštine je održano više od 80 sastanaka, u kojima je učestvovalo 700 građana i građanki, naveo je Cvetković. Forum i radne grupe aktivno su učestvovali, od samog početka, u svim fazama izrade prostornih planova, objasnio je Cvetković.

Primjena ovog modela je uspješno  započela i u Bijelom Polju, Plavu, Cetinju i Danilovgradu.

LAMP projekat se sprovodi od februara 2009.godine, traje 5 godina a ukupna vrijednost projekta je 22,5 miliona eura. Projekat finansira Svjetska banka sa 11 miliona eura i Vlada sa 11,5 miliona.

Nakon pet godina primjene projekta LAMP, izradiće se nedostajuće karte i ažurirati postojeće, a Uprava za nekretnine će dobiti savremen Geo-portal na kome će biti dostupne sve informacije.

Portal Analitika