Najnoviji primjer dolazi iz manastira Stanjevići kod Budve, gdje je arhimandrit SPC Jefrem Dabanović kazao kako ga zbog aktuelnih političkih dešavanja "boli duša".
"Duša me boli i srce mi se cijepa od jeda zbog događaja koji se ovih dana odvijaju. Ne mogu da odolim svojoj savjesti i da ne podjelim sa vama nekoliko misli i osjećanja u ovom tragičnom trenutku crkvene i narodne istorije, na prostorima Crne Gore, Na to me podstiču i riječi velike zabrinutosti i nezadovoljstva velikog broja naroda koji ovih dana, sa raznih strana, dolazi u naš manastir i govori da neće izaći na dobro ovo, čemu smo svi svjedoci, da se čini u Skupštini Crne Gore", rekao je Dabanović.
Istakao je da neki, koji su pod krovom Skupštine, unose nemir među narod.
"Dižem svoj glas protiv onih, koji pod krovom Skupštine Crne Gore, ovih dana unose nemir, omrazu i razdor među narod od koga su većina vjernici Pravoslavne crkve ali i kod građana drugih vjeroispovijesti i raznih nacionalnih opredjeljenja", poručio je on.
Dabanović je poručio da je ogorčen.
"Sa velikom pažnjom i još većim ogorčenjem slušam ovih dana izjave pojedinih poslanika u Skupštini Crne Gore, koji sa bezobzirnom nadmenošću, ali bez stvarnog utemeljenja u volji naroda koji im je povjerio mandat, izjavljuju da će oni preuzeti svu odgovornost za političke odluke. Preveliki je to rizik kojemu izlažu ne samo svoje pozicije na političkoj mapi Crne Gore već i produbljuju postojeću polarizaciju", naglasio je on.
Istakao je i kako "predstavnici manjinskih nacionalnih zajednica na sebe preuzimaju preveliki rizik".
"Preveliki rizik na sebe preuzimaju predstavnici manjinskih nacionalnih zajednica koji pružaju podršku novim nosicima izvršne vlasti, protiv volje većinskog glasačkog tijela. Kod većinskog dijela javnosti, dobro su upamćene riječi mitropolita Amfilohija:“da ne dozvolimo da kapne ni suza bratska a kamoli kap krvi“. Njegov autoritet je svima poznat, i kada je 1997. godine mirio partijske drugove a tada ljute političke protivnike: Đukanovića i Bulatovića, i 1999. godine, u vrijeme NATO bombardovanja, i 2006. godine, u vrijeme referenduma kao i u poslednjim godinama života, tokom litija. Gledajući i slušajući nastupe pojedinih poslanika, udruženih u lične i partijske interese, duboko sam zabrinut, zbog njihovih neodgovornih, ratnohuškačkih i bratoubilačkih nastupa sa skupštinske govornice. Sa kojim pravom pojedinci, okupljeni pod komandu tridesetogodišnjeg vlastodržca – dokazanog razoritelja svega što je sveto i čestito u Crnoj Gori, izjavljuju da preuzimaju odgovornost za sadašnjost i budućnost naroda i političkog života u Crnoj Gori", zaključio je on.
Njegovo je izlaganje objavljeno na nalogu pomenutog manastira na društvenim mrežama, kao i na njihovom YouTube kanalu.