Oko 200 članova Crvenog krsta, iz 14 crnogorskih gradova, i veliki broj građana učestvovao je juče u obilježavanju Svjetskog dana reanimacije na Trgu nezavisnosti.
Volonteri Crvenog krsta demonstrirali su niz aktivnosti posvećenih prvoj pomoći sa akcentom na postupcima kod naglog srčanog zastoja, uključujući i kardiopulmonalnu reanimaciju (oživljavanje).
Bili su u prilici da se zajedno sa učesnicima iz drugih gradova upoznaju sa načinom pružanja kardiopulmonalne reanimacije (KPR) kod odraslih osoba i kod beba, kako se, zašto i kada koristi AED uređaj (automatski eksterni defibrilator, uređaj za šokove), zašto se osobe koje su bez svijesti, a dišu, postavljaju u bočni koma položaj, kako nastaje srčani zastoj.
EDUKACIJA
Znajući da čak sedam od deset srčanih zastoja nastane van bolnice, iz Crvenog krsta Crne Gore poručuju da je njihova misija da edukuju što veći broj građana o značaju poznavanja kardiopulmonalne reanimacije (KPR) i načinu upotrebe AED-a (automatskog eksternog defibrilatora).
Koordinator za prvu pomoć u Crvenom krstu CG Igor Jokanović iskazao je zadovoljstvo zbog odličnog odziva takmičarskih ekipa iz prve pomoći, kao i građana Podgorice koji su iskazali veliko interesovanje za ovu aktivnost.
"Građani su zajedno sa našim ekipama, uz pomoć instruktora za pružanje prve pomoći, savladali osnove iz prve pomoći kardiopulmonalne reanimacije i način upotrebe AED-a (automatskog eksternog defibrilatora)", kazao je Jokanović.
Ističe da bi svako od nas trebalo da zna kako se pruža prva pomoć.
"Misija Crvenog krsta je da se taj broj iz godine u godinu povećava, da u svakom domaćinstvu imamo makar po jednu osobu koja zna osnove prve pomoći", poručuje je koordinator za pružanje prve pomoći.
ISKUSTVO
Volonter opštinske organizacije Crvenog krsta Herceg Novi Pavle Đurović, koji je sedam godina član omladinskog kluba, kaže da je ovo bilo veoma zanimljivo i poučno iskustvo.
"U svojim organizacijama pripremamo se i učimo, a onda to znanje prenosimo građanima. Danas smo podijelili znanja među sobom i sa građanima, jer je vrlo važno znati kako pružiti prvu pomoć. Radili smo KPR (oživljavanje), pokazali smo kako da osobi pristupimo, da moramo provjeriti svijest, disanje, ukoliko osoba diše, a bez svijesti je, stavljamo je u bočni koma položaj, a ako ne diše, započinjemo sa reanimacijom. Vrše se kompresije na grudni koš, 30 puta, nakon toga dva uduvavanja vještačkog disanja. To se ponavlja dok osoba ne počne da diše ili dok ne stigne Hitna pomoć", objasnio je Đurović, uz napomenu da je u ovakvim situacijama veoma važno odmah pozvati Hitnu pomoć.
Članica opštinske organizacije Crvenog krsta Bar Milena Dakić iskazuje zadovoljstvo što su bili u prilici da na glavnom gradskom trgu pokažu građanima kako treba da reaguju u veoma kritičnim situacijama kada mora da se pruža KPR.
"Trudili smo se da budemo što jasniji, kako bi nas što veći broj ljudi shvatio. Mi volonteri prenosili smo jedni drugima različita iskustva", kazala je Dakić, uz napomenu da joj se najviše svidjelo to što su građani imali veliku želju da nauče.
Na jučerašnjoj manifestaciji organizovan je i onlajn kviz, a učesnicima su podijeljene nagrade.