Oni su napomenuli da su aparati ispravni, ali da su ,,gasni sistemi u crnogorskim bolnicama stari i da je moguće da je prilikom upotrebe ventilatora u kovid centrima došlo do curenja iz tih sistema u ventilatoru“
Sva 33 respiratora koje je Crnoj Gori isporučila turska firma Denizler su, prema dokumentaciji u koju je Pobjeda imala uvid - novi, nekorišteni i provjereni jedan po jedan.
Ministarka zdravlja i predstavnici Kliničkog centra su juče saopštili da su ti aparati kupljeni polovni i neispravni.
Crna Gora je u martu prošle godine kupila 33 respiratora ukrajinskog proizvođača UTAS i za to platila oko 600.000 eura.
U dokumentaciji i prepisci, u koju je Pobjeda imala uvid, piše da su svi respiratori testirani i to ,,jedan po jedan“ i isporučeni kao ispravni, novi, te da nikad nijesu korišteni prije toga ,,ni u jednoj bolnici ili bilo gdje drugo“.
Ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović saopštila je juče da od 33 uređaja, njih 23 ne radi, od čega je 17 neispravnih u Kliničkom centru. Ona je kazala da očekuje da će se policija i tužilaštvo pozabaviti spornom trgovinom respiratora.
Dio dokumentacije
Ministarka je kazala da su po dva respiratora neispravna i u nikšićkoj i kotorskoj bolnici, a jedan u Baru.
"Svaki od aparata je plaćen oko 20.000 eura. Tražila sam dokumentaciju u Ministarstvu zdravlja, ali sam našla samo dio. Nijesam sudija ni policajac, ali moram da istaknem da u oči upadaju papiri kojih nema, a moralo bi da ih ima. Nema ugovora o kupovini i garanciji, niti su ugovoreni servisi", rekla je Borovinić-Bojović.
Kuriozitet je, prema njenim riječima, kako je došlo do nabavke telefonskim putem.
"Ne poklapaju se podaci iz fakture i onoga što je stiglo. Telefonskim putem je ugovorena trgovina. Od 17 respiratora iz KCCG, 12 je poslato preko Glosarija na popravku. Vraćeni su neispravni. Ostaje pitanje šta ćemo sada sa njima. Zašto se nijesu provjerili kao prethodnih devet nakon konsultacija sa stručnim službama", upitala je Borovinić-Bojović.
Na pitanje čiji su potpisi na fakturama odgovorila je ,,Jevto Eraković i Milutin Simović“.
Denizler kompanija u mejlu Kliničkom centru tvrdi da nijedna mašina nema nikakav problem. Takođe, 12 respiratora koji su upućeni na pregled su vraćeni sa izvještajima i sa potvrdama o ispravnosti.
Na jučerašnjoj konferenciji prikazani su video snimci i fotografije na kojima su respiratori iz 2015. i 2016. kao navodni dokaz da nijedan od aparata ne radi.
Međutim, u dokumentima u koje je Pobjeda imala uvid, na listi nabavke nalaze se aparati proizvedeni i 2019.
Na konferenciji je saopšteno da je pisano turskoj kompaniji Denizler, koja je isporučilac tih respiratora, ali da od njih još nijesu dobili odgovor.
Prodaja bila urgentna
Pobjeda je saznala da je 17. marta, dan prije konferencije za novinare, turska kompanija odgovorila na dopis koji je Klinički centar uputio 16. marta. U pismu se navodi da je prodaja bila urgentna zbog epidemije i da zbog toga tada nije sklopljen ugovor već da je nakon avansne uplate, roba sa odgovarajućom fakturom isporučena.
Garancija ističe naredne sedmice, a Denizler će KCCG poslati fakturu za održavanje bez rezervnih djelova u koju će biti uračunati i proizvodi kojima je istekao rok. To bi iznosilo 550 eura.
U odgovoru turske kompanije Denizler piše i da se održavanje mora uraditi svakih pola godine bez obzira da li je aparat korišten ili ne.
Oni su napomenuli da su aparati ispravni, ali da su ,,gasni sistemi u crnogorskim bolnicama stari i da je moguće da je prilikom upotrebe ventilatora u kovid cenrima došlo do curenja iz tih sistema u ventilatoru“.
Iz Kliničkog centra su u prepisci pitali da li garancija važi od trenutka upotrebe, a kompanija je odgovorila da garancija počinje od dana kada se napiše račun.
Na konstataciju novinara da posjeduje dokument kojim se potvrđuje da su respiratori novi i da nijesu nikada korišteni, pomoćnik direktora za inižinjering i održavanje opreme Rade Gardašević je kazao da ne mogu da tvrde da se radi o novim aparatima, jer su proizvedeni 2015. i 2016. godine.
U dokumentima, u koje je Pobjeda imala uvid, navode se serijski brojevi aparata koji su proizvedeni i 2019. godine.
"Na slajdovima ste vidjeli da se radi o respiratorima koji su proizvedeni 2015. i 2016. godine. Na njima se vidi da se radi o agresivnim greškama. Ne mogu se usuditi da govorim da su novi aparati sa takvim greškama i takvim logovima", rekao je on.
Tvrde da nema potvrde
Komentarišući testiranje na vještačka pluća, Gardašević je rekao da nijesu dobili potvrdu o testiranju, kao i da ,,nijesu olako otpisali te uređaje“.
"Imali smo slučajeve da prođu standardni čeking koji se koristi kod svih aparata. Međutim, prilikom primjene na pacijentu bio je slučaj, konkretno na kardiologiji, da tri aparata nijesu uspjela da zadovolje parametre koji su zadani, zato su kao nepouzdani sva tri stavljena sa strane. Taj aparat ne smije da ima nikakvu grešku", rekao je Gardašević.
Direktorica Kliničkog centra dr Ljiljana Radulović je rekla da u toj ustanovi imaju 160 respiratora od kojih je ovih 17 neispravno.
"Na svu sreću, nemamo nedostatak respiratora. Ali nam se može desiti da, s obzirom na to da tih 17 aparata ne radi, a da je 17 pozajmljeno drugim ustanovama, upravo tih 34 budu neophodna KCCG. To znači da ćemo morati da reagujemo i kupujemo nove respiratore čime ćemo napraviti još veći trošak", kazala je Radulović.
Dnevno se može vakcinisati do 2.500 građana
Ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović najavila je da se u narednih 20 dana očekuje veći kontingent vakcina, te da bi uskoro trebala da počne i masovna vakcinacija. Najavila je i skori dolazak 25 do 30 hiljada vakcine Astra Zeneke.
Na pitanje zbog čega sporo teče imunizacija, Borovinić-Bojović je kazala da proces ide po planu, te da očekuje da će ići brže kada bude počela masovna vakcinacija.
"Što se tiče kapaciteta, imaju formirane i rezervne timove koji će se uključiti ako bude trebalo. U okviru masovne vakcinacije predviđeno je da se dnevno vakciniše između 2.000 i 2.500 građana.Ako to bude omogućio odziv građana", rekla je ona.
Istakla je da nije zadovoljna komunikacionom strategijom, te da treba više raditi na informisanosti građana. Sljedeće nedjelje bi trebalo da se održi sastanak kako bi se određenom zdravstvenom politikom motivisali građani za vakcinaciju.
Na pitanje da li razmišljaju o finansiranju pacijenata kojima se ne može pomoći u KCCG, kako porodica ne bi prikupljala novac za liječenje, odgovorila je da razmišljaju, ali ne postoje slobodna mjesta nigdje.
"To se ne pojavljuje u javnosti, ali je apsolutno tačna. Respiratorni centri su puni", rekla je Borovinić-Bojović.