"Ovo vidim kao neku zamjenu za svjedoke. Mi smo mogli izračunati ovu brzinu s kojom smo udarili, 30 i nešto na sat. Putem računara, u simulacijskim programima. Bez problema to možemo. Ali ono što ne možemo nikad dobiti u saobraćajnim nesrećama je radnja vozača prije sudara", rekao je za RTL Tomislav Kučinić, vozač u crash-testu i asistent na Zavodu za prometno-tehnička vještačenja.
U maloj kutiji s čipovima biva zapisano je sve što vozač napravi pet sekundi prije sudara. Ona bilježi čak 41 podatak. Željko Šarić sa Zavoda za prometno-tehnička vještačenja Fakulteta prometnih znanosti kaže da se kutija nalazi u centralnom dijelu vozila, ispod mjenjača ili ručne kočnice. Objašnjava da je tako očuvana od oštećenja u sudaru. Kaže da do sada nijesu čuli da se oštetila prilikom sudara.
Kutija se vadi samo ako je auto smrskan. U slučaju lakših nesreća, automobil se preko laptopa spoji na poseban uređaj. Najpoznatiji slučaj crne kutije je onaj iz 2018. kada je Marin Kamenički jureći po Ilici 195 km/h usmrtio dvije osobe. Crna kutija je pokazala kojom je brzinom Kamenički vozio.
"Je li vozač bio vezan, putnici, jesu li se aktivirali zračni jastuci, je li bilo kakvog skretanja, usporavanja, ubrzavanja. Kada nema crne kutije to se radi ručno, pješke. Imamo programske alate koji nam pomažu", objasnio je za RTL Mate Filipović, procjenitelj štete.
Od 6. jula svaki novi automobil koji ide na tržište Evropske unije mora imati ugrađenu crnu kutiju. Mnogi proizvođači ih ugrađuju već godinama, što znači da je kutija u brojnim automobilima a da vozači uopšte ne znaju, izvještava RTL.