Svijet

"Najopasnija žena u Evropi"

„Svi pogledi uprti u Rim“: Pobjeda Meloni mogla bi da promijeni ravnotežu snaga u Evropi

Vodeće članice Evropske unije moraće da budu obazrive u odnosu prema Đorđi Meloni ako koalicija kandidatkinje nacionalista pobijedi na izborima u Italiji u neđelju, ili rizikuju da potisnu Rim prema Mađarskoj i Poljskoj, rekli su evropski zvaničnici

„Svi pogledi uprti u Rim“: Pobjeda Meloni mogla bi da promijeni ravnotežu snaga u Evropi Foto: ALBERTO PIZZOLI / AFP
Portal AnalitikaIzvor

U igri je odnos snaga unutar EU dok se bori s posljedicama ruskog rata na istočnom krilu Evrope, naglim povećanjem troškova života i najgorom energetskom krizom na kontinentu u posljednjih nekoliko decenija.

Ako Meloni pobijedi, neđeljni izbori će Italiji donijeti najdesniju vladu od Drugog svjetskog rata. Iako je umanjila svoju krajnje desničarsku retoriku iz prošlosti, pojavile su se neusglasice u njenoj koaliciji oko vanjske politike.

Ističući izazove koji predstoje za Meloni i Evropu, bivši italijanski premijer Silvio Berluskoni, čija stranka Forza Italia pripada Melonijevoj koaliciji, rekao je da je Rusija "gurnuta" u rat protiv Ukrajine. Njegovi komentari će vjerovatno zabrinuti zapadne saveznike.

"Svi pogledi su trenutno uprti u Rim", rekao je jedan zvaničnik EU za Reuters.

Nakon pobjede švedskih nacionalista, u Briselu, Parizu i Berlinu postoji zabrinutost zbog formiranja "populističkog fronta" koji bi mogao blokirati donošenje odluka u EU jer nastoji spriječiti recesiju i zaštititi domaćinstva od inflacije.

Mario Dragi, odlazeći premijer Italije i bivši predsjednik Evropske centralne banke, podigao je ugled i kredibilitet Italije na evropskoj sceni, podržavajući dublju integraciju koju je tražio francuski predsjednik Emanuel Makron.

Namjere Meloni su manje jasne. Ona svoju stranku Braća iz Italije predstavlja kao mejnstrim konzervativnu snagu odmaknutu iz svojih postfašističkih korena, ali neki evrofili su skeptični.

"Zabrinjavajuće je da je jedna od zemlja osnivačica EU u takvoj situaciji. To je prijetnja za EU i Italiju", rekao je Rolf Mucenih, poslanik iz Socijaldemokratske stranke njemačkog kancelara Olafa Šolca.

Njemački časopis Stern oblijepio je svoju naslovnu stranu slikom Meloni ispod transparenta: "Najopasnija žena u Evropi".

Makron je privatno rekao zvaničnicima EU da je zabrinut zbog pobjede Meloni, prema izvorima upućenim u razgovore. Na pitanje u javnosti, Makron izražava optimizam u vezi sa odnosima sa Italijom.

Novi saveznik

Mađarska i Poljska testirale su evropske demokratske standarde.

Pristalice mađarskog nacionalističkog premijera Viktora Orbana vide u Meloni priliku da Budimpešta dobije novog saveznika u borbi s izvršnom vlasti EU.

"Orban će vjerovatno moći da računa na podršku Italije u sporovima oko vladavine prava u EU", rekao je Zoltan Kiseli, analitičar promađarske vladine think tank Szazadveg.

U Varšavi, đe ultrakonzervativna vlada često staje na stranu Orbana, zvaničnici su takođe optimistični.

"Desničarske stranke dobijaju veću podršku nego ikada prije", rekao je Zđislaf Krasnodebsk, poslanik vladajuće poljske stranke Pravo i pravda. "Ovo je prilika da se koriguje evropska politika."

Meloni, rođena u Rimu, poznata je po evroskepticizmu i dijeli Orbanove antiimigracione stavove i promociju tradicionalnih porodičnih vrijednosti.

Međutim, obećala je opreznu fiskalnu politiku i da će održati jedinstvo sa partnerima iz Evropske unije i NATO-a u podršci Ukrajini protiv Rusije.

Takođe je pokušala da uvjeri buduće partnere EU u svoje namjere u videu na francuskom, engleskom i španskom.

"Čitala sam da bi pobjeda Braće Italije u septembru bila katastrofa, da bi predstavljala autoritarni zaokret, da bi značila da će Italija napustiti euro i druge gluposti. Ništa od toga nije istina", rekla je ona.

Meloni je u direktnom kontaktu s Dragijem i italijanskim establišmentom kako bi izgladila tranziciju vlasti i osigurala da Italija ne upadne u krizu u vrijeme ekonomske nestabilnosti, rekli su evropski zvaničnici i analitičari.

„Ona bi trebalo da shvati koliko su neka pitanja važna i da ne može da zabrlja", rekao je Mark Lazar, specijalista za Italiju pri institutu Montaigne sa śedištem u Parizu.

Narativ „kraja svijeta“

Zvaničnici u Briselu nijesu sigurni kako će Meloni postupiti sa italijanskim dijelom evropskog plana oporavka, koji bi trebao obezbijediti 192 milijarde eura u zamjenu za domaće reforme.

Postoji i zabrinutost zbog gomile dugova u Italiji, s tim da italijanske kamatne stope rastu brže od njihovih kolega iz eurozone.

Očekuje se da će Makron u narednim danima razgovarati sa Šolcom o tome kako se nositi s Italijom, rekao je izvor iz francuske vlade.

Pariz je upozoren od strane italijanskih zvaničnika iz odlazeće administracije da ne traži javnu konfrontaciju s Meloni kako se ne bi ośetila ugroženom što bi je odvelo ka produbljivanju veza s Orbanom.

"Ono što su mi Italijani sa kojima sam razgovarao u Rimu rekli bilo je: nemoj je bacati Mađarskoj u zagrljaj", rekao je izvor iz francuske vlade Reutersu.

Makron bi se suzdržao od borbene retorike koju je ciljao na Matea Salvinija, još jednog tvrdo-desničarskog koalicionog partnera Meloni, tokom predizborne kampanje za Evropu 2019, koju je predstavio kao egzistencijalnu borbu između 'nacionalista' i 'progresvaca', rekao je drugi francuski zvaničnik .

Pablo Simon, profesor političkih nauka na Univerzitetu Carlos III u Madridu, rekao je da bi pobjeda Meloni mogla podstaći krajnje desničarske stranke u drugim zemljama jer rastuće potrošačke cijene šteti domaćinstvima.

U Vašingtonu su, međutim, zvaničnici Bijele kuće manje zabrinuti.

"Ovakav narativ 'kraja svijeta' o italijanskim izborima nije u skladu s našim očekivanjima", rekao je jedan američki zvaničnik.

Portal Analitika