U pitanju je inicijativa koja za cilj ima podršku razvoju preduzetništva, intenziviranje saradnje u lokalnim zajednicama, te stvaranje unosnijeg preduzetničkog okruženja.
Uroš Bulatović, predsjednik Unije mladih preduzetnika Crne Gore, podsjeća da u našoj zemlji trenutno postoji devet preduzetničkih klubova i to u: Podgorici, Tuzima, Danilovgradu, Nikšiću, Bijelom Polju, Kolašinu, Baru, Tivtu i Kotoru.
Plan je, kaže, da u narednom periodu svaka crnogorska opština dobije po jedan klub, u cilju stvaranja održivog ekosistema na lokalnom nivou, kao i unapređenja preduzetničkog ambijenta za mlade i njihovog međusobnog umrežavanja.
„Zasad mogu da vam kažem da to jako dobro ide. Uvijek smo vjerovali u naš projekat, ideje i sve što radimo, ali tek u praksi shvatili smo koliko benefita ostvaruje zajednica mladih ljudi u tim opštinama. Shvatili smo i koliko mi kao država na ovaj način možemo da guramo naprijed, da se razvijamo kad krenemo od lokalnog nivoa da gradimo neke stvari. Model preduzetničkih klubova se pokazao jako jednostavan i izuzetno uspješan“, ocijenio je Bulatović.
Stoga i ne čudi što je ta ideja kratko vrijeme dobila brojnu podršku, a između ostalog i kroz program „Podržani=osnaženi“, koji realizuje Fond za aktivno građanstvo (fAKT) u saradnji sa Zakladom za razvoj zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske, a uz podršku Evropske unije i kofinansiranje Ministarstva javne uprave. Zahvaljujući konkretno ovom projektu otvorena su četiri, od gore navedenih devet klubova (u Danilovgradu, Tuzima, Baru i Kolašinu).
Naime mladi preduzetnici, ali i svi oni koji planiraju da uskoro da zaplove u izazovne vode preduzetništva, kroz članstvo u preduzetničkim klubovima dobili su mogućnost da direktno sarađuju sa lokalnim samoupravama, te da se okupljaju oko različitih aktivnosti poput edukacija, umrežavanja, zajedničkih učešća na sajmovima i slično...
Takođe, u okviru svog lokalnog preduzetničkog kluba, imaju šansu da predlažu i realizuju sopstvene preduzetničke inicijative kako bi unaprijedili lokalni ambijent i određene stvari u svojoj zajednici promijenili nabolje.
Bulatović pojašnjava da članovi svakog kluba imaju najraznovrsnije ideje i preduzetničke potrebe, a posebno je dragocjeno što slušaju glas mladih preduzetnika u svojoj opštini
Dodaje da im je UMPCG, kao krovna organizacija, na tom putu ogromna podrška, te da svaki preduzetnički klub svoje aktivnosti planira i realizuje uz pomoć mentora koji su im uvijek na raspolaganju.
„Mi smo presrećni. Drago nam je da vidimo da tako jednostavne stvari na lokalnom nivou utiču na razvoj preduzetništva. Cilj nam je da ideju razvijemo u svim opštinama, da to bude dugotrajno i da bude jedan od načina funkcionisanja i jačanja naše mreže“, dodao je Bulatović.
Podsjeća da se Unija mladih preduzetnika bavi brojnim aktivnostima, a umrežavanje kako na lokalnom, tako i na regionalnom nivou samo je jedna od njih. Tako su nedavno u okviru projekta „Podržani-odnaženi“ boravili i u studijskoj posjeti Hrvatskoj gdje su imali priliku da sa susjedima razmijene znanja i iskustva.
„Svi servisi koje Unija pruža nisu nešto što je zanemarljivo. Ona je u posljednjih sedam godina značajno oblikovala preduzetništvo mladih i ovo nam je bio korak dalje. Cilj da ne zapostavimo nijednu mladu osobu u Crnog Gori koja želi da se bavi preduzetništvo“, poručio je Bulatović.
Ističe je posjeta Hrvatskoj rezultirala različitim inicijativama za produbljivanje saradnje između dvije zemlje
„Upoznali smo se i sa nekim inovativnim preduzećima i organizacijama koje svoje znanje, vještine i napredak koji su ostvarili žele da preko nas donesu u Crnu Goru. Ovaj projekat je otišao malo šire od onoga što je prvobitno planirano. Ali to nam je i motivacija da iskoristimo stvari do maksimuma“, poručio je Bulatović.
S obzirom na to da im vjetra u leđa ne fali kada su u pitanju preduzetnički klubovi, te da nailaze samo na odlične reakcije, ne krije da imaju i velike planove.
„Cilj nam je da u svakoj opštini imamo klub mladih preduzetnika/ca koji ima makar jednom godišnje inicijative, networking događaje, koji sebi obilkuje radionice, mentorstva i sve stvari koje su njima potrebne za razvoj na lokalnom nivou, kao i između opština na nacionalnom nivou. Sav taj resurs koji imamo treba osnažiti nacionalnim i regionalnim saradnjama, saradnjama sa investitorima, da imamo jači i bolji uticaj na donosioce odluka. Da biznis ambijent bude 'youth - friendly' i za mlade preduzetništvo bude nešto što je dostupnije“, iskren je Bulatović.
Fond za aktivno građanstvo projekat „Podržani-osnaženi“
Ističe i da podrška kroz projekat „Podržani-osnaženi“ zaista znači, te da je Fond za aktivno građanstvo koji realizuje taj projekat, među prvima prepoznao značaj ne samo ove, već i brojnih drugih ideja koje UMPCG realizuje.
„Bili su nam podrška na mnogo načina, ne samo finansijski kroz grantove, nego i kao neko ko je vodio računa o razvoju organizacije, pomagao iusmjeravao zbog njihovog iskustva koje imao ina sve goruće probleme, na postavljanje kratkoročnih i dugoročnih ciljeva. Oni su i zaslužni zato što je naš projekat mogao da dobije ovolike okvire. To vam mnogo govori o načinu njihovog rada“, poručuje Bulatović dodajući da je nemjerljiva i podrška koju dobijaju od Evropske unije.
„Bez finansijske podrške EU ove stvari bi se možda realizovale, ali bi čekale bolji trenutak, bolja vremena, neki drugi projekat. Bez njih bi uspjeli da za ovih sedam godina, koliko postoji Unija mladih preduzetnika, ostvarimo rezultate koje smo pokazali“, zaključio je Bulatović.
Podsjetimo, ideja preduzetničkih klubova samo jedna je od podržanih kroz grant šeme projekta „Podržani=osnaženi“. O samom projektu i grant šemama detalje potražite na LINKU.