Potres je pogodio provincije Cagajan i Izabela, javljaju iz filipinskog instituta za vulkanologiju i seizmologiju. Radi se o potresu srednje jačine. Na području pogođenom zemljotresom živi oko 2,3 miliona ljudi.
Jak zemljotres pogodio je Kirgistan. Potres jačine 5 stepeni po Rihteru i 17.38 kilometara dubine pogodio je selo koje se nalazi 78 kilometara od glavnog grada Biškeka. Dogodio se takođe u utorak, u 7.55 sati po lokalnom vremenu. O žrtvama i materijalnoj šteti za sada nema informacija.
Turske službe javljaju da je zemljotres jačine 4,7 stepeni po Rihteru pogodio i njihovu zemlju. Epicentar potresa bio je u provinciji Sivas. Zasad nema informacija o šteti. Posljednji jači potres pogodio je Tursku 2009. godine, bio je jačine 5,4 stepeni po Rihteru. Budući da je u samo dva mjeseca zabilježen velik broj jakih zemljotresa, neki se pitaju gledamo li rađanje novog, zabrinjavajućeg trenda. Da je zabrinutost velika, pokazuje i posebno saopštenje Američke geološke službe.
"Iako se čini da imamo više zemljotresa, oni magnitude 7,0 ili veći kroz istoriju su relativno konstantni", navodi služba. Kao objašnjenje sve većeg broja zabilježenih potresa navodi činjenicu da ima sve veći broj seizmografa, koji naučnicima omogućavaju sve bržu i kvalitetniju obradu podataka. Primjera radi, 1931. godine na cijelom je svijetu bilo oko 350 seizmografskih stanica. Danas ih ima preko 8.000. Godišnje se na globalnom nivou zabilježi oko 20.000 potresa, ili oko 50 dnevno, a za svaku se godinu očekuje oko 17 jakih potresa i jedan izrazito jak (jači od 8,0 stepeni).Po podacima Američke geološke službe, potresi magnitude 6,0 do 6,9 stepeni po Rihteru događaju se 120 puta godišnje.
Najrazorniji potres koji je pogodio Filipine dogodio se 1990. godine, a nazvan je Luzonskim potresom. Gusto naseljeno ostrvo Luzon pretrpilo je potres magnitude 7,8 stepeni po Rihteru, a ubio je preko 1.600 ljudi.
Filipini se nalaze u tzv. "Vatrenom obruču", (na slici), seizmički i vulkanski najaktivnijem području na svijetu, koje se u obliku potkovice proteže od Okeanije, preko Filipina, Indonezije i Japana na azijskoj strani, duž istočne obale SAD-a, pa sve do Perua i Čilea. U Vatrenom obruču nalazi se nekoliko velikih tektonskih ploča, veći broj malih ploča, oko 75 posto svjetskih vulkana, a u tom se području događa 90 posto svih potresa na svijetu, te 80 posto najrazornijih zemljotresa.
(index.hr)