Iz SB navode da, iako nema zakonskih ograničenja vlasništva u 33 oblasti koje obuhvata izvještaj, ipak relativno veliki broj sektora karakterišu monopolističke ili oligopolističke tržišne strukture.
Analitičari SB su kao sektore kojima upravljaju monopolisti posebno izdvojili oblast električne energije i transporta, kao i zdravstvene zaštite, šumarstva i rudarstva, prenosi Mina business.
»Međutim, procesi strukturnih reformi i privatizacije su u toku«, navedeno je u izvještaju.
Iz SB podsjećaju da je za osnivanje kompanije u stranom vlasništvu u Crnoj Gori potrebno 15 dana i 14 postupaka.
»Ovaj proces je malo brži od regionalnog prosjeka za istočnu Evropu i centralnu Aziju, ali mnogo brži od globalnog prosjeka«, konstatovano je u izvještaju.
Zakonski rok za registraciju je, kako se dodaje, četiri dana, ali, u praksi, to obično traje samo dva.
Kompanije u Crnoj Gori mogu slobodno otvoriti i voditi bankarske račune u stranoj valuti. Minimalni osnivački kapital je simboličnih jedan EUR.
Iz SB napominju da, iako je zakonski moguće, lizing zemljišta nije uobičajen u Crnoj Gori, već se strane kompanije uglavnom opredjeljuju za kupovinu privatnog posjeda.
Moguće je kupiti javnu zemlju, obično u vlasništvu opština, ali procedura traje relativno dugo.
Zemljište je, kako se navodi u izvještaju, moguće zakupiti. Za zakup preko 30 godina potrebna je saglasnost opštine, a za duži od 90 godina neophodan je pristanak parlamenta.
Iz SB su naveli da ne postoji specifičan zakon o trgovačkoj arbitraži u Crnoj Gori i arbitraža nije uobičajena.
Postoje neke odredbe o arbitraži u zakonima o parničnom postupku i o privrednoj komori, ali one nijesu detaljne i ne sadrže definicije glavnih arbitražnih koncepata.
Prema zakonu, sporovi oko nepokretne imovine i unutar kompanije rješavaju se na sudovima.