„Svjetski dan fizičke aktivnosti obilježava se 6. aprila i ukazuje na potrebu usvajanja aktivnijeg, zdravijeg načina života. Fizički aktivni možemo biti na različite načine: brzim hodanjem, vožnjom bicikla, različitim oblicima aktivne rekreacije (ples, igra, joga). Fizička aktivnost se može sprovoditi i na poslu i u okviru kućnih poslova, kao i radom u bašti. Svi oblici fizičke aktivnosti pružaju zdravstvene koristi ako se sprovode redovno i imaju preporučeni intezitet i trajanje“, saopštili su iz IJZ.
Opšte preporuke Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) za fizičku aktivnost koja ima zdravstvene benefite su mnogostruke.
„To su: najmanje 150 do 300 minuta umjerene aerobne aktivnosti (npr. brzi hod, vodeni aerobik, lagana vožnja bicikla, lagano plivanje, rad u bašti) ili 75-150 minuta intenzivne aerobne aktivnosti(npr. trčanje, brzo plivanje, vožnja bicikla pod usponom, fudbal, aerobik) nedjeljno za odrasle osobe; najmanje 60 minuta umjerene aerobne fizičke aktivnosti dnevno za djecu i adolescente; za starije osobe preporuka je da počnu sa manjim nivoima fizičke aktivnosti i postepeno povećavaju nivoe fizičke aktivnosti (Kao dio svoje nedjeljne fizičke aktivnosti, starije osobe bi trebale praktikovati raznovrsnu višekomponentnu fizičku aktivnost koja naglašava funkcionalnu ravnotežu i trening snage umjerenog ili većeg intenziteta, 3 ili više dana u sedmici, kako bi poboljšali funkcionalni kapacitet i spriječili padove)“, saopštili su iz IJZ.