Agencija AP navodi da je Đukanović lider koji je najduže bio na vlasti na Balkanu i da je Crnu Goru doveo do samostalnosti i kanididature za članstvo u EU. Ta agencija navodi i da je Đukanović suočen s optužbama za kriminal i korupciju i podsjeća na optužbe iz Italije koje su ga povezivale sa švercom cigareta.
Agencija AFP piše da je Đukanović bio „uporan reformator svoje zemlje“ i „jedina ličnost na Zapadnom Balkanu koja je bila na vlasti skoro bez prekida od raspada nekadašnje Jugoslavije“.
Agencija Blumberg navodi da je Đukanović među 20 najbogatijih lidera u svijetu i „posljednji političar na Balkanu koji je trajao od početka 1990-ih i krvavog raspada bivše Jugoslavije“.
Rojters podsjeća da je 49-godišnji Đukanović, “državnik s najdužim stažom na Balkanu“, objavo ostavku pošto je Crna Gora dobila status kandidata za članstvo u EU, ali ne i datum početka pristupnih pregovora zbog problema sa korupcijom, za šta mu politički oponenti pripisuju odgovornost.
Londonski list Fajnenšel tajms navodi da se Đukanović zalagao za evroatlantke integracije otkada se Crna Gora odvojila od režima bivšeg predsjednika Srbije Slobodana Miloševića.
- Ipak crnogorski lider - među najmlađim visokim političkim liderima - ostao je kontroverzan zbog navodnih veza njegove države s organizovanim kriminalom - navodi Fajnenšel tajms.