“Kad govorimo o strategiji nulte stope kovida, ne mislimo da je to održivo”, rekao je novinarima u sjedištu Svjetske zdravstvene organizacije u Ženevi.
Ponašanje virusa sada i ponašanje koje se predviđa u budućnosti zahtijeva drukčiju strategiju, kazao je.
“Treba se prilagoditi okolnostima”, rekao je direktor SZO za vanredna situacije Michael Ryan.
Neko vrijeme strategija koju je primijenila Kina davala je rezultate i Kina je imala vrlo malen broj umrlih od kovida u odnosu na broj stanovnika.
Nakon rasta broja mrtvih od februara i marta, logično je da vlada reaguje, rekao je Ryan, “ali sve ove akcije, kao što ponavljamo od početka, moraju biti donesene uz poštovanje pojedinaca i ljudskih prava”.
Krajem prošle sedmice, Kina je ponovno izjavila da nastavlja da sprovodi strategiju nulte stope kovida, što je “velik adut” protiv koronavirusa, uprkos rastućoj frustraciji u Šangaju gdje stanovništvo, sedmicama zatvoreno, protestuje lupajući loncima i po prozorima.
Kineske vlasti tvrde da su rigoroznom strategijom Kinezi živjeli gotovo normalno od 2020. i ograničili broj mrtvih na manje od 5000 prema službenim podacima.
No varijanta omikron, koja je visoko zarazna, promijenila je trend.
Doktor Ryan je pozvao na primjenu “dinamičnih, prilagodljivih i elastičnih politika” jer neprilagodljivost može “izazvati mnogo štete”.
Maria Van Kerkhove, zadužena za nadzor borbe protiv kovida u okviru SZO, insistirala je na činjenici da je danas nemoguće zaustaviti svaki prenos virusa.
“Naš cilj na svjetskom nivou nije uočiti svaki slučaj i zaustaviti svaku transmisiju. To zaista nije moguće sada”, priznala je.