SZO je saopštila da je odobrila vakcinu Kovaksin, koju proizvodi indijska kompanija „Barat biontek“. To je osma antikovid vakcina koja je dobila odobrenje Svjetske zdravstvene organizacije.
„Odobrenjem ove vakcine za hitnu upotrebu proširuje se dostupnost vakcina, najefikasnijih medicinskih sredstava koja imamo da okončamo pandemiju“, rekla je doktorka Marianđela Simao, pomoćnica generalnog direktora SZO.
Kovaksin je proizveo Barat Biotek zajedno sa Indijskim savjetom za medicinska istraživanja, vodećeg istraživačkog tijela zemlje. Pravi se sa umrtvljenim koronavirusom da podstakne imuni odgovor i daje se u dvije doze.
SZO je navela da je ustanovljeno da je vakcina efikasna oko 78 odsto u sprečavanju kovida-19, i da je „izuzetno pogodna“ za siromašne zemlje zato što se mnogo lakše skladišti.
Grupa stručnjaka koje je angažovala SZO navela je da nema dovoljno podataka o bezbijednosti i efikasnosti vakcine kod trudnica i da se planiraju studije koje će se baviti tim pitanjem.
Indijsko regulatorno tijelo za ljekove dalo je odobrenje za upotrebu Kovaksina u januaru, više mjeseci prije nego što su završena proširena testiranja na ljudima, zbog čega su stručnjaci bili zabrinuti da je odobrenje preuranjeno.
Kompanija Barat Biontek objavila je rezultate u julu, koji su pokazali da je vakcina efikasna oko 93 odsto u sprečavanju teškog oblika kovida-19 i oko 65 odsto efikasna protiv infekcije od zaraznijeg delta soja.
Indijski premijer Narendra Modi je primio prvu od dvije doze u martu. Do sredine oktobra dato je 110 doza, prema čemu je taj antikovid preparat po broju datih doza drugi u Indiji poslije Astrazeneke.
Kompanija je imala probleme sa povećanjem proizvodnje. Ona nije dala podatke o sadašnjoj proizvodnji, mada je ranije navela da joj je cilj da dostigne godišnji kapacitet od milijardu doza do kraja 2021. godine.
Kompanija je navela da je još nekoliko zemalja uključujući Brazil, Filipine, Iran i Meksiko odobrilo njihovu antikovid vakcinu.