Doktor Majkl Rajan rekao je da su jedinice intenzivne njege (ICU) popunjene uprkos tome što zvaničnici kažu da su brojke "relativno niske". Zvanični podaci u Kini pokazuju da u srijedu niko nije umro od Kovida, ali postoji skepticizam o stvarnom uticaju bolesti.
Posljednjih dana bolnice u Pekingu i drugim gradovima su se punile jer je najnoviji porast kovida pogodio Kinu. Od 2020. godine Kina je uvela stroge mjere kao dio svoje nulte kovid politike.
Vlada je ukinula većinu tih mjera prije dvije sedmice nakon velikih protesta protiv strogih kontrola.
Broj slučajeva je od tada naglo porastao, što je izazvalo strah od visoke stope smrtnosti među starijim osobama, koje su posebno ranjive.
Uprkos porastu, zvanični brojevi pokazuju da je samo pet osoba umrlo od koronavirusa u utorak i dvije u ponedjeljak. To je dovelo do toga da je šef SZO-a za hitne slučajeve doktor Rajan pozvao Kinu da pruži više informacija o najnovijem širenju virusa.
"U Kini je zabilježen relativno nizak broj slučajeva na odjeljenjima intenzivne njege, ali anegdotalno odjeljenja intenzivnog liječenja se popunjavaju. Govorimo to već sedmicama da će ovaj vrlo zarazni virus uvijek biti jako teško potpuno zaustaviti, uz samo mjere javnog zdravlja i socijalne zaštite", kazao je Rajan.
Govoreći tokom sedmične konferencije za novinare u Ženevi, šef SZO-a Tedros Adhanom Gebrejesus rekao je da je "vrlo zabrinut zbog razvoja situacije u Kini".
Zatražio je konkretne podatke o težini bolesti, bolničkim prijemima i potrebama intenzivne njege.
Dr Rajan je dodao da je "vakcinisanje izlazna strategija" u slučaju izbijanja koronavirusa.
Kina je razvila i proizvela sopstvene vakcine koje su se pokazale manje efikasne u zaštiti ljudi od ozbiljne bolesti kovida i smrti od mRNA vakcine koje se koriste u većem dijelu svijeta.