Politika

Tadić: Moji savjetnici razgovaraju samo o zaštiti srpskog naroda

Izvor

- Slučaj „Šarić“ odnosno borba protiv narko-kartela je dio naših međunarodnih obaveza. Nije Srbija otkrila međunarodnu grupu koja švercuje narkotike, već druge države koje imaju veće mogućnosti. Klan braće Šarić, koji je samo jedan od mnogih uključeni u šverc narkotika, nema nikakve veze sa našim bilateralnim odnosima sa Crnom Gorom, već međunarodnim obavezama Srbije. To što se ne zna čiji je Šarić državljanin, pa je čas ovdje, čas tamo, ne treba stavljati u središte naših bilateralnih odnosa. Kada sam rekao da neke zemlje u regionu ne pokazuju aktivnost na saradnju u borbi protiv organizovanog kriminala, nisam mislio na Crnu Goru. Nemojte se prepoznavati u svemu, jer da sam mislio na Crnu Goru, ja bih to direktno rekao. Mislio sam na mnoge države u regionu, pa ni Srbiju do skora nije bila za to spremna. Da jeste, ne bismo došli u ovu situaciju i liječili rane koje su nastajale u prethodnim decenijama i godinama, kada nije bilo dovoljno prilježnosti u ovom poslu od nacionalnog interesa za svaku zemlju – stav jeTadića kada je riječ o borbi protiv narko-kartela u okruženju.

On ne negira da su „neki ljudi koji su dio narko-kartela bili na teritoriji Crne Gore, kao što su bili i na teritoriji Srbije“, ali smatra da je to i bio razlog oštre reakcije Srbije prema susjedu, jer su oslobođena dvojica osumnjičenih iz te kriminalne grupe.

- Neću propustiti priliku da kritikujem ni institucije Srbije kada ne rade kako treba. Ali, Srbija je u tom trenutku reagovala jer crnogorske institucije nisu reagovale na način kako je trebalo. Problem nismo mogli da riješimo na nivou institucija, pa je morao da se preseli na nivo medija – objašnjenje je Tadića zbog čega je afera „Šarić“ toliko mnogo bila zastupljena u medijima i uvijek povezana sa Crnom Gorom.

Predsjednik Srbije smatra da je danas stereotip da se Srbija u sve miješa, naročito kada je u pitanju Crna Gora.

- Mi to nećemo raditi ni po koju cijenu. Nama je samo bitno da imamo najbolje moguće odnose sa Crnom Gorom. Ako kažete da se Srbija miješala u referendumsko pitanje u Crnoj Gori, to nije istina. Da je to radila, miješala bi se finansijski i politički. Ono što sam ja rekao, je da sam samo iznio svoj stav, a to nije političko miješanje. Kada su objavljeni rezultati, nakon sat vremena sam otputovao u Crnu Goru i odao priznanje odluci građana. Obavio razgovore sa predstavnicima tadašnje opozicije i Vlade – Predragom Bulatovićem, Filipom Vujanovićem, Milom Đukanovićem i Svetozarom Marovićem i rekao da ćemo od sada živjeti kao dobri susjedi.

Odnosi sa predsjednikom Crne Gore, Filipom Vujanovićem, kaže Tadić, su uvijek bili dobri.

- Nikada ga nisam naljutio u životu, kao ni on mene. Među nama su odnosi dobri od samog početka saradnje, ali svako od nas štiti interese svoje države, pa gdje se nađemo. Pored toga, nemamo ni jednog razloga niti interes da se tajno sastajemo. Uostalom, ne vidim šta bi to mogli tajno da se dogovorimo što ne možemo javno – kaže Tadić, i dodaje da je na malom prostoru dvije države „nemoguće zadržati bilo šta u tajnosti“.

- Sa Srđanom Milićem imam susrete godinama, mnogo prije lokalnih izbora. Prijatelji smo i poznanici. Imam sa njim odvojene susrete kao što imam sa Vujanovićem, Marovićem, Đukanovićem, Bulatovićem i Rankom Krivokapićem. Znam sve političke lidere u Crnoj Gori. I imamo najbolje moguće odnose. Nastaviću da imam takvu komunikaciju. Ali, da ne bude dileme, nikada se nisam miješao u nastup srpskih političara u regionu. Sa kim će praviti koaliciju, to nije moja stvar – objašnjava predsjednik Srbije odnose sa političkim vrhom Crne Gore.

Tadić dodaje da i njegovi savjetnici, koji se bave regionalnom politikom, „razgovaraju sa svim političkim predstavnicima srpskog naroda isključivo u kontekstu zaštite identiteta, jezika i kulture srpskog naroda“.

- Nema govora da učestvuju u formiranju političkih koalicija! Ni Srbija, ni moji savjetnici, niti kabinet nema takvu politiku. Ali ako ne vjerujete u ono što vam kažem kad je u pitanju Crna Gora, možete se raspitati kod svih ostalih regionalnih srpskih političara – konstatuje Tadić.

On kaže i da emocijama, u svakom slučaju, nema mjesta u politici, ponajmanje kada je riječ o Kosovu.

- Mi nemamo pravo ni na kakve lične emocije. Kada meni crnogorski političari objašnjavaju zbog čega je Crna Gora priznala Kosovo, ja to u određenom smislu mogu i da razumijem. Ali ja po ustavu i po prirodi imam obavezu da branim interese Srbije i nataviću da to činim bez pogovora. Povlačenje ambasadora kada je Crna Gora priznala Kosovo je dio diplomatske prakse u takvim situacijama koja oduvijek postoji. To nema nikakve veze sa emocijama, već sa pragmatičnošću - zaključuje Tadić i poziva sve građane Srbije da ljeto provedu u Crnoj Gori, "kako bi se uzajamno pomogli u kriznim vremenima" i kao što je to već učinio pozivajući sugrađane da ljetuju u Hrvatskoj.

Portal Analitika