Nuklearna elektrana Zaporožje u Ukrajini građena je sigurnije od one u Černobilju i ima drugačije tipove reaktora, te je mogućnost katastrofe znatno manja, ističe Tadić. Ipak, prisutnost ruske vojske u krugu nuklearke čini je nesigurnom.
“Posve je sumanuto da nuklearna može normalno funkcionirati ako se u krugu nuklearke, oko reaktora, smještaju razni topnički i raketni sustavi, kojima se mahnito razara, recimo, Nikopolj s druge strane Dnjepra, znajući da Ukrajinci neće uzvratiti u strahu da neka granata ne pogodi tok ili raketni sustav. Ono što ovdje treba podvući je zahtjev koji je glasno i jasno iznio šef UN-a Antonio Guterreš, da tu nuklearku treba demilitarizovati, što su Rusi odbili”, kazao je Tadić.
Ruske snage koje su okupirale elektranu Zaporožje vrše pritisak na zaposlene i ne mogu garantovati fizički integritet postrojenja, kao ni napajanje sa mreže van lokacije, navodi Tadić. Takva situacija, naglašava, ukazuje da Rusija krši sedam stubova nuklearne sigurnosti koje je iznio šef Međunarodne agencije za atomsku energiju UN-a Rafael Grosi.
“Sve ovo skupa govori samo jedno: da je za stanje u toj nuklearki, odgovorna Rusija, ne Ukrajina, po svim konvencijama međunarodnog prava – i Haške, i Ženevske. Za stanje na okupiranoj teritoriji, u svakom aspektu – od dostave hrane i ljekova do nuklearne sigurnosti – odgovoran je okupator, a ne zemlja koja je okupirana. Prema tome, kad Rusi kmeče da ih Ukrajinci tuku topovima, njima će se nešto dogoditi, rješenje je vrlo jednostavno: neka idu izvan nuklearke i nema nikakvih problema. Ta nuklearka je savršeno radila dok se tamo nisu pojavili Rusi”, smatra.
Ruski brodovi u Jadranu, o kojima je izvijestio italijanski list “La Repubblica”, nijesu novost, ističe Tadić. Dodaje da takve vježbe ruske mornarice, kojima Rusija pokušava dokazati da je pomorska sila, međutim, treba najaviti.
“Ovo je naprosto rusko pokazivanje zastave – ‘Mi smo tu, o nama treba da vodite računa’ – i to nije prvi put. Te aktivnosti traju na Mediteranu praktično od izbijanja žestokih sukoba u Ukrajini, i oni neprekidno pokušavaju ući u Jadran, da negiraju činjenicu da je ulaskom Slovenije, Hrvatske, Crne Gore i Albanije u NATO, Jadran de facto postao NATO-vo jezero, jer ne postoji luka u koju ruski brod može ući nonšalantno kao nekada”, kazao je Tadić.
NATO, sa druge strane, je od početka rata u Ukrajini ojačao svoju vojnu prisutnost i u vazduhu i na moru. Alijansa na taj način pokazuje svoju prisutnost na teritoriji zemalja članica, zaključuje Tadić.