“Znate za “Noćne vukove” koji su prisutni u Republici Srpskoj, Srbiji, pa vrlo često i u Crnoj Gori. Nijesu jedini, ima još vrlo značajnih militarnih grupa koje čekaju svoj trenutak”, rekao je Tahirović.
Kada je riječ o Zapadnom Balkanu, ističe profesor, paramilitarne grupe mogu biti samo određena “inicijalna kapisla” koja bi sprovela određene političke ciljeve nekih od zemalja.
“Imamo dvije vrlo izražene krizne situacije od kojih je jedna na sjeveru Kosova gdje se danima dešava klackalica “biti ili ne biti”, i gdje svakog dana može da dođe do određenog oružanog sukoba između određenih srpskih civilnih ili paramilitarnih grupacija organizovanih od strane Srbije, ili određenih grupa koje su organizovane od strane kosovskih institucija”, objašnjava Tahirović.
Drugi problem je, dodaje Tahirović, Republika Srpska (RS) koja u intenzivnom periodu nakon posjete Milorada Dodika Putinu prije dva mjeseca – počinje da sprovodi određeni model (instrukcije).
Odluke koje su 27. juna izglasane u Narodnoj skupštini RS, da se neće poštovati odluke državnog suda Bosne i Hercegovine (BiH), da odluke Visokog predstavnika u BiH za RS ne važe, za sobom vuče nefunkcionisanje države na cijeloj teritoriji, a onda i mogućnost da Dodik sjutra formira svoju vojsku na teritoriji RS i da organizuje referendum za samostalnu RS, kazao je Tahirović.
“To nije moguće ostvariti bez ratnih dešavanja u BiH, što bi se vjerovatno proširilo i na ostale dijelove”, rekao je Tahirović.
Tahirović je uvjeren da će se u Crnoj Gori naći model tako da što prije postanemo članica Evropske unije.
Ipak, Tahirović naglašava da je sektor bezbjednosti jedna od stvari koje ne stoje dobro u Crnoj Gori, koji je podijeljen i u neku ruku rastrojen kada je riječ o stručnosti i uticaja političkog faktora, što nikako ne smije da se dešava.
“To može biti značajan problem kod nas, ako bismo imali u vidu da se dese ove stvari koje su moguće u okruženju koje se tiču Kosova i RS, onda smo u problemu kako riješiti stanje u Crnoj Gori da ono ostane stabilno, jer je u podijeljenom sektoru bezbjednosti država najranjivija”, smatra Tahirović.
U Rusiji je riječ o simulaciji, a ne stvarnom pokušaju puča
U Rusiji postoji određena kompeticija između Kadirova i njegovih pripadnika – čečenskih boraca i Vagner grupe oko toga ko će više osvojiti prostora, steći više popularnosti i više opljačkati na terenu, napominje Tahirović.
Činjenica je da Putin nije proglasio ratno stanje kada je riječ o agresiji na Ukrajinu, dodaje Tahirović, podsjećajući da je Putin to nazvao specijalnom operacijom, u kojoj najviše učestvuju plaćeničke paravojne grupe poput Vagnera.
“Poznato je da su plaćeničke grupe, još iz iskustva sa prostora bivše Jugoslavije, uglavnom profiterske grupe, zato se i zovu plaćeničke, jer profitiraju na terenu a pomognute su i od vladinih institucija”, rekao je Tahirović.
Već duži vremenski period, ističe Tahirović, Jevgenij Prigožin kao jedan od najbližih Putinovih oligarha, saopštava da nema dobru saradnju sa Ministarstvom odbrane, da izostaju potrebna sredstva za vođenje borbe na terenu za njegovu vojsku.
Prigožin je takođe, kako podsjeća Tahirović, isticao nesposobnost vojnog rukovodstva u vođenju operacija u Ukrajini i optuživao najviše ministra Šojgua (prim. aut. ministar odbrane Rusije) za njegovu nesposobnost.
“Iskustva pokazuju da kad neko priprema neki puč, onda on makar pokuša da se desi, ovo je malo kontroverzno. Kolona koja je duga pet kilometara putuje prema Moskvi, prije toga se ulazi u Rostov, daju se saopštenja da je osvojen bez ijednog metka. Kao vojnik, u bivšem profesionalnom bavljenju, ne znam da je moguće osvajanje bez ijednog metka”, naglasio je Tahirović.
Dogovaranje Putina i Lukašenka oko toga kako spasiti situaciju je posebno kontroverzno, smatra Tahirović.
“Na kraju, kao da se ništa nije desilo. Prigožinu je oprošteno, obustavljen je proces krivični koji je FSB pokrenuo protiv njega. Drugim borcima je data mogućnost da se priključe ruskim regularnim vojnim snagama ili da napuste jedinicu. Sve to ne možemo bez adekvatnih podataka adekvatno analizirati”, dodao je profesor.
Tahirović smatra da situacija više liči na simulaciju, nego na stvarni pokušaj puča.
Podsjeća da su grupe poput Vagnera, kojih u Rusiji ima dosta, odraz nedostatka adekvatne kontrole što je jedan vrlo izražen pokazatelj slabosti vođenja operacije, jer su te grupe uglavnom kreirane od strane same države.
Postoje indicije da je ovaj pokušaj puča upozorenje od strane oligarha Putinu, da se sa ovakvim načinom rada mora prestati, zaključio je Tahirović.