Sigurno znate da neki gestovi i običaji u različitim kulturama imaju potpuno suprotna značenja. To vas u stranoj zemlji može dovesti u neugodan položaj ili njima, jednostavno, možete uvrijediti svoje domaćine. Da bi to izbjegli, „pripremite“ se na vrijeme, piše T Portal.
Na kulturne razlike upozoravaju i stručnjaci najpoznatijeg turističkog vodiča „Lonely Planet“, ali i posjetioci internet portala o putovanjima, koji su se i sami našli u neugodnim situacijama zbog neznanja.
Oprezno s prstima: Odvede li vas put u Veliku Britaniju, nemojte mahati spojenim kažiprstom i srednjim prstom dok vam je dlan okrenut prema licu. Na takav način nemojte ni slučajno naručiti dva piva u engleskom pabu, jer će to biti shvaćeno kao da ste pokazali samo srednji prst. Ali, problema nema ako okrenete ruku pa vam je dlan okrenut na napolje, kao da pokazujete slovo „V“ u znak pobjede ili „peace“ u maniri hipija.

Volite li u znak odobravanja gestikulirati spajanjem palca i kažiprsta u slovo O, kao simbol za „odlično“ ili „OK“, nemojte to činiti u Brazilu jer se to tamo doživljava kao nešto vrlo nepristojno, vulgarno. Svoje zadovoljstvo možete, međutim, iskazati podizanjem palca, ali to nikako ne smijete učiniti i u Iranu jer u toj zemlji uzdignuti palac znači isto što i - srednji prst. To, nažalost, nije znao član mreže VirtualTourist pod nadimkom Suvanki, koji je svom vodiču podignutim palcem potvrdno odgovorio na pitanje. Vodič se nasmiješio, a Suvanki je potom ponovno podigao palac te učinio to još nekoliko puta prije nego što je upozoren da je taj gest uvredljiva u Iranu.
Ako ste ljevoruki, moraćete dodatno da se prilagodite u Nepalu, Indiji, Turskoj, Maroku i još nekim afričkim zemljama gdje se lijeva ruka tradicionalno koristi za toalet, a desna za hranu, tvrdi Lonely Planet. Jedan ljevoruki posjetilac sa VirtualTourista prisjetio se kako je u Gani pazio da u kontaktu sa lokalnim stanovništvom koristi desnu ruku. Savjetuje da se, osim hrane, desnom rukom obavezno treba držati novac, a dogodi li vam se da se zaboravite i dotaknete lokalce lijevom, odmah se izvnite i nasmiješite.

S druge strane, nemojte se začuditi ako vaš sagovornik na Tajlandu prilikom razgovora počne da „kopa“ po nosu. To je normalna stvar i doživljava se kao dobra higijenska navika.
U Engleskoj su pravila znatno stroža pa je mlada Amerikanka na jednom internet forumu opisala svoje veliko čuđenje kada su je u vozu od Londona do Epsoma upozorili da ne može da drži noge na slobodnom sjedištu preko puta svog, odnosno da se sa poštovanjem mora odnositi prema opštem dobru, bez obzira koliko su joj cipele čiste. Većina Amerikanaca takođe nije svjesna da mnogim evropskim domaćinima često smetaju zbog glasnog razgovora, posebno u restoranima.
Pazite kako jedete i pijete: Kada u Vijetnamu završite s obrokom, nemojte ostaviti štapiće za jelo u zdjelici sa rižom. Umjesto toga, stavite ih preko vrha zdjelice. U suprotnom, Vijetnamce bi zdjelica sa štapićima mogla podsjetiti na pomagala za čišćenje urni.
U Kini nije najpristojnije pojesti sve iz tanjira jer se time šalje poruka da niste zadovoljni i da vam treba još hrane. Takođe, ako vas u toj zemlji tokom obroka smjeste za sto nasuprot vrata, znajte da vam je ukazana velika čast i da ste poseban gost.
Ljubitelji kafe koji uživaju u Italiji u svom omiljenom napitku, vjerovatno znaju da Italijani polude ako se kapućino naruči nakon jutra. Naime, u svojoj domovini kapućino se ispija isključivo u vrijeme doručka, a kasnije espreso sa toplim ili hladnim mlijekom. Tome bi trebalo da se prilagode i turisti, barem ako ne žele da budu u nemilosti barmena. Neljubaznu reakciju turisti mogu doživjeti i na italijanskoj pijaci ako žele sami da izaberu namirnice. Prodavca je zato najbolje zamoliti da vam izabere što želi i nadati se da ćete imati sreće.
A šta obući?: Spremate li se na put, dobro se raspitati i o pravilima oblačenja, posebno ako ste žena i putujete u islamske zemlje. Pravila se, naime, mogu razlikovati ne samo među državama, nego i regijama unutar iste zemlje. Tako, naprimjer, žene prilikom ulaska u džamiju u Istanbulu ne moraju nužno da prekrivaju glavu, dok su u konzervativnijim dijelovima Turske marame obavezne. Bez marame žene ne mogu da se kreću, pa čak ni uđu u Siriji, a u nekim arapskim zemljama turistima uopšte nije dozvoljeno posjetiti svetišta.
Prekrivanje glave nužno je i u nekim pravoslavnim crkvama poput jermenske, a i u rimokatoličkim po pravilu ne dozvoljavaju ulaz u majicama bez rukava ili kratkim pantalonama. Duge nogavice neophodne su i na indijskim svetim mjestima, što turisti zbog visokih temperatura često zaboravljaju.
Egipćanima, s druge strane, ne smetaju gole noge, nego tabani, pa čak i kada su u cipelama. Jedna članica VitrualTourista prisjetila se na forumu kako je prije nekoliko godina službenik u egipatskom konzulatu upozorio zbog prekrštenih nogu, sa đonom cipele okrenutim na stranu. Kasnije je saznala da se okretanje đona prema nečijem licu u Egiptu smatra vrlo uvredljivim i nepristojnim.
(Preuzeto sa: T Portal)