Kako je Kabul tokom vikenda pao pod komandu talibanskih snaga, društvene mreže su se borile da se nose sa načinom na koji im je ta organizacija posvetila pažnju – i njenim prisustvom na njihovim platformama.
Republikanci u SAD izrazili su ogorčenost što je djelovalo da je Twitter, koji je u januaru trajno zabranio Donaldu Trampu da koristi tu platformu, zadovoljan što je imenovanim pripadnicima talibana omogućio pristup društvenoj mreži radi promocije njihove priče.
WhatsApp se suočio s kritikama zbog svoje uloge u omogućavanju talibanima da prijete, huškaju i podmićuju lokalne lidere da polože oružje dok su marširali širom zemlje. Googleov, tj. YouTubeov prividni nedostatak bilo kakvih suštinskih pravila omogućio mu je da ne bude prozvan, sve dok nije postao posljednja mreža koja nije ukorila talibane.
Na spisku „posebno označenih globalnih terorista“
U osnovi problema bilo je neprikladno prisustvo na društvenim mrežama. Talibani nijesu na spisku stranih terorističkih organizacija američkog Stejt departmenta, čega se većina vodećih platformi pridržava prilikom odlučivanja koje grupe treba bez pogovora zabraniti, iako se nalaze na spisku američkog trezora „posebno označenih globalnih terorista“, što ih podvrgava sankcijama Biroa za kontrolu strane imovine.
Kako je ta grupa preuzela kontrolu nad avganistanskom državom, postavila je i teška pitanja o tome ko su zapravo zakoniti vladari zemlje – pitanja o kojima su društvene mreže pozvane da prosuđuju, zahvaljujući prisustvu verifikovanih naloga koji predstavljaju avganistansku vladu.
Facebook je godinama talibanima zabranjivao pristup. Kompanija vodi tajni spisak „određenih organizacija mržnje“, gdje slučajevi u kojima se one promovišu mogu rezultirati zabranom pristupa korisničkim nalozima, dodajući da vojni uspjeh Talibana ne mijenja stvari.
Zvanični nalog portparola talibanske grupe dobio je više od 300.000 pratilaca nakon pada Kabula
Portparol Facebooka rekao je: „Talibani su sankcionisani kao teroristička organizacija prema američkim zakonima i zabranjeni su im Facebook i Instagram prema strogim pravilima naše organizacije. To znači da uklanjamo naloge koje vode talibani ili u drugi njihovo ime i zabranjujemo pohvale, podršku i promociju. Takođe imamo posvećen tim regionalnih stručnjaka koji nam pomaže da identifikujemo i upozorimo nas na nova pitanja na platformi.
„Bez obzira na to ko ima moć, preduzećemo odgovarajuće mjere protiv naloga i sadržaja koji krše naša pravila“.
WhatsApp, podružnica Facebooka, ima teži posao. Zbog end-to-end enkripcije kompanije, on je ograničen u nastojanjima o moderiranju: ne može da čita sadržaj poruka ili priloga i može samo da preduzme mjere protiv naloga na osnovu informacija kao što su korisnička imena ili slike profila.
Pridržavaju se američkih zakona o sankcijama
Ipak, nekima je bilo mučno da gledaju talibane kako javno dijele WhatsApp kontakte kao dio svojih napora u upravljanju. U nedjelju su talibani počeli da oglašavaju „telefonsku liniju za žalbe“ koju bi stanovnici Kabula mogli da koriste za prijavljivanje nasilja ili pljačke. To je bio prevelik izazov za Facebook, koji je blokirao broj – ali tek dva dana nakon pritužbi posmatrača.
Portparol WhatsAppa je rekao: „U obavezi smo da se pridržavamo američkih zakona o sankcijama. Ovo uključuje zabranu naloga za koje se čini da se predstavljaju kao zvanični nalozi talibana. Tražimo više informacija od relevantnih američkih vlasti s obzirom na razvoj situacije u Avganistanu“.
Odluka o blokiranju broja talibana primljena je uz mješovitu podršku onih koji poznaju region, koji su rekli da se time neće učiniti dovoljno da se organizacija spriječi da zadrži vlast, ali bi mogao rizikovati dodatnu zabunu i dezinformacije u već haotičnoj situaciji.
Mnogi talibanski nalozi su i dalje aktivni i funkcionišu: od srijede je portparol organizacije i dalje bio dostupan na veb lokaciji – iako je kratak period od kraja juna, kada je zvanično registrovan kao poslovni nalog, istekao u utorak.
Twitter nema opšta pravila protiv talibanske upotrebe ove stranice, a zvanični nalog portparola grupe Zabihulaha Mudžahida dobio je više od 300.000 pratilaca nakon pada Kabula.
Twitter je u saopštenju naveo: „Situacija u Avganistanu se brzo razvija. Takođe smo svjedoci toga da ljudi u toj emlji koji koriste Twitter traže pomoć i podršku. Glavni prioritet Twittera je zaštita ljudi, a mi smo i dalje predostrožni. Preduzimamo korake da zaštitimo glasove onih na našoj mreži koji predstavljaju zaštićene grupe, uključujući humanitarne radnike, novinare, medijske organizacije, aktiviste za ljudska prava i druge.
YouTube je primijenio američku politiku sankcija pri odlučivanju ko može, a ko ne može imati nalog, rekao je portparol tog servisa.
„Sav sadržaj na YouTubeu podliježe našim uslovima korišćenja i smjernicama zajednice. YouTube se ravna prema svim primjenjivim sankcijama i zakonima o usklađenosti sa trgovinom, uključujući relevantne sankcije SAD. U tom smislu, ako otkrijemo nalog za koji se vjeruje da je u vlasništvu ili kojim upravljaju avganistanski talibani, ukidamo ga. Nadalje, naše politike zabranjuju sadržaj koji podstiče nasilje“.