Društvo

Tavijani: Kraljica Jelena bila je drugačija od svih drugih članova kraljevskih porodica

Izvor

Za ovaj jednosatni film, namijenjen televizijskom prikazivanju, italijansko Ministarstvo kulture namijenilo je izvjesna sredstva, a crnogorski ministar kulture Branislav Mićunović obećao je finansijsku pomoć i od našeg Ministarstva kulture.

Snimanje filma počeće na proljeće, u Crnoj Gori.

Tavijani kaže da je možda i sama tajna omiljenosti kraljice Jelene u italijanskom narodu bila u toj njenoj različitosti.

kraljicajelenaok„Da, voljeli su je više od članova porodice u koju je bila ušla. Mene interesuje što je to različito u toj ženi, koju je kulturu donijela sa sobom. I isplivava na površinu jedna osoba sasvim drugačija od drugih članova kraljevskih porodica, ne samo Savoja, nešto što je ona donijela iz svoje, takođe kraljevske porodice, ali iz jedne monarhije mnogo više povezane sa narodom. Otkrivam veću jednostavnost, veću spremnost za odricanja, jedan ponos i posvećenost, koje sam sreo, čini mi se, i u ovom narodu sa dugom i teškom hiljadugodišnjom istorijom, koji nosi iz toga svoj autentični identitet. Istoriju znamo. Bila je dio naše kraljevske porodice, sa svijetlim i tamnim stranama jedne monarhije  okončane u ratu sa pogrešnim savezništvima. Kraljica je pokušavala u tišini i da se tome suprotstavi ali, u politici ona nije mogla učiniti više. Kad je bio razorni zemljotres u Mesini, 1908, odmah je otišla da organizuje pomoć, napravila je prihvatni bolnički centar usred Kvirinala, jedna je od prvih koja je formirala fondacije i bolnice za liječenje tumora. Rimska bolnica 'Sveta Jelena' i danas je poznata po liječenju oboljelih od raka. Nije učestvovala u mondenskom životu, bila je veoma simpatična“, kaže Tavijani i dodaje:

„Ne želim od nje da napravim sveticu. Mene ne interesuje toliko kraljica Jelena, koliko princeza i još više, djevojka koju su u Crnoj Gori zvali Jela. Mene interesuje Jela, jedna mlada žena, istina princeza, ali ne od onih koje su u oblacima. Ovaj dokumentarac više bih posvetio zapravo crnogorskoj kulturi koju je ona ponijela sobom. To je ono što me najviše interuje.“

Film je, kaže sagovornik Portala Analitika, u fazi pripreme.

„Sada mnogo čitam, moram posjetiti arhive, vidjeti što ima od fotografija i filmova. Ja uvijek u filmovima imam i jednu muzičku nit koja prati film. I za film o kraljici Jeleni moram naći neku muzičku potku. Kraljica je svirala violinu, i imala je dobro muzičko obrazovanje. Znam da je željela da se sačuva narodna muzička tradicija Crne Gore, da je slala poruke iz Italije da se skupljaju i bilježe narodne pjesme iz Crne Gore. To je ono što bih želio da istražim, jer bi odatle mogla nastati ta muzička potka o kojoj pričam“, kaže Tavijani za Portal Analitika.

On je, inače, brat čuvenih reditelja igranih filmova, Vitorija i Paola Tavijanija.

Kraljica Jelena je rođena 1873. godine na Cetinju, a umrla u egzilu u Monpeljeu u Francuskoj, 1952. godine.

Na slici dolje je naslovnica časopisa Epoca koji je 100 strana posvetio italijanskoj kraljici povodom njene smrti.jelenaepokaok
Portal Analitika