Crna hronika

Iz SDT odgovorili - rečenicom

Telefon Medenice bio i „u rukama“ ANB

Materijal koji su objavili pojedini mediji, Specijalno državno tužilaštvo je dostavilo Višem sudu u Podgorici, uz optužnicu protiv bivše predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore i drugih lica, u oktobru prošle, ali i uz optužnicu protiv 21 lica iz septembra ove godine, a sud ga je stavio na raspolaganje okrivljenima i njihovim braniocima – odgovorio je juče portparol Specijalnog državnog tužilaštva Vukas Radonjić.

Telefon Medenice bio i „u rukama“ ANB Foto: Arhiva
PobjedaIzvor

Objasnio je i zašto su odgovori, traženi u ponedjeljak, stigli tek juče.

"Posebno ističem i da je tri dana rok za odgovor na novinarska pitanja, po Uputstvu za odnose sa medijima Vrhovnog državnog tužilaštva Crne Gore", istakao je on.

„Gordijev čvor“

Radonjić, međutim, nije odgovorio na naša konkretna pitanja vezana za poruke koje su mobilnim telefonima razmjenjivale bivša predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica i sutkinja Višeg suda u Podgorici Suzana Mugoša, a koje su u neđelju osvanule u proruskom i prosrpskom dnevniku Vijesti, a dio u poneđeljak na portalu ovog koncerna.

Ispostavilo se, međutim, da SMS prepiske dvije sutkinje nijesu završile samo u ovom glasilu, već su stigle i do proruskog i prosrpskog portala Borba, koji je u utorak ekskluzivno objavio, takođe, dio komunikacije Medenice i Mugoše, a dio su objelodanili i juče.

Sve što su objavila ova dva proruska i prosrpska glasila, međutim, nema nikakve veze sa dva predmeta na koja je uputio, u jučerašnjem odgovoru na pitanja Pobjede, tužilac Vukas Radonjić, navodeći da iz njih „cure“ tajni podaci.

Nerazumljivim i nesuvislim odgovorom na naša konkretna pitanja, portparol SDT-a, svjesno ili ne, napravio je „Gordijev čvor“ kako bi skinuo bilo kakvu odgovornost sa ove institucije i Specijalnog policijskog odjeljenja i za plasiranje dokazne građe podobnim medijima „optužio drugo dvorište“, jer, kako je istakao, Viši sud, okrivljeni i njihovi branioci imaju dokaze iz ova dva predmeta.

Ostaje, međutim, upitno, zašto bi komunikacija dvije sutkinje koju su objavila dva glasila završila u predmetu formiranom protiv Medenice i njenog sina, jer te prepiske nemaju nikakve veze sa ovom optužnicom.

Prema javnosti dostupnim podacima, jedini predmet procesuiran pred Višim sudom u Podgorici ovog septembra protiv 21 osobe, na što ukazuje tužilac Radonjić, je optužnica Specijalnog tužilaštva od 15. septembra, kojom su, pored ostalih, obuhvaćeni predsjednik Opštine Budva Milo Božović, kao i bivši pomoćnik direktora Uprave policije Dejan Knežević, ali i Kotoranin Radoje Zvicer koji slovi za vođu takozvanog kavačkog mafijaškog klana, te nekadašnji policajci Ljubo Milović i Petar Lazović…

Nejasno je kakve veze i sa ovom optužnicom mogu imati, do sada objavljene, privatne prepiske dvije sutkinje.

Zanimljivo je da je Radonjić u poneđeljak medijima saopštio da je „u Specijalnom državnom tužilaštvu od ranije formiran krivični predmet radi utvrđivanja osnova sumnje da li su službena i druga lica, postupanjem u predmetu javnosti poznatom kao 'državni udar', učinila krivično djelo iz njegove stvarne nadležnosti“.

– U tom krivičnom predmetu, u kojem je u toku izviđaj, se kao dokaz, između ostalog, koristi i komunikacija sa SKY ECC aplikacije, ali i drugi elektronski dokazi, koji su dostavljeni Specijalnom državnom tužilaštvu ili je ono do njih došlo kroz preduzimanje određenih dokaznih radnji – saopštio je on tada.

U odgovoru na pitanja Pobjede koji je dostavio juče, međutim, ovaj predmet ne pominje, iako bi bilo najlogičnije da su poruke iz telefona Medenice dio upravo ovog slučaja.

Vještačenje

Prema novim nezvaničnim informacijama Pobjede, postoji mogućnost da dostavljač SMS prepiske Medenice i Mugoše nije neko iz SDT-a ili Specijalnog policijskog odjeljenja. Ova prepiska, kako pouzdano saznajemo, bila je u posjedu još jedne institucije – Agencije za nacionalnu bezbjednost.

Izvori Pobjede kažu da je nakon što je sutkinja Mugoša - koja je tokom istražnog postupka postupala u predmetu Medenice, dala nalog da se vještači njen mobilni telefon - i to urađeno u ANB-u, jer nije bilo tehničkih mogućnosti da se u tužilaštvu preuzmu podaci iz tog aparata.

S obzirom na to da je crnogorska tajna služba od avgustovskih izbora 2020. godine pod punom kontrolom ruskih i srpskih agentura, a da je Kremlj i te kako zainteresovan da se uruši optužnica u slučaju pokušaja državnog udara u Crnoj Gori 2016. godine, iza kojeg je, na što ukazuju i podaci stranih obavještajnih službi, nesumnjivo stajala zvanična Moskva, vrlo je moguće da su Moskvi i Beogradu bliski mediji SMS prepiske dvije sutkinje dobili baš iz ANB-a.

U telefonu Medenice, prema riječima naših izvora iz Agencije, pronađene su poruke stare i po 10 godina, koje je razmjenjivala sa raznim akterima društveno-političkog života Crne Gore, ali i sa diplomatama. Što je od toga „probrano“ za proruska i prosrpska glasila, odnosno, da li im je dostavljen samo materijal koji služi za kompromitaciju sutkinje Mugoše, vidjeće se narednih dana.

Ono što znamo je da nove proruske i prosrpske vlasti već tri godine sprovode odmazdu svih koji su na bilo koji način bili uključeni u slučaj pokušaja državnog udara 2016. godine, a lideri tadašnjeg Demokratskog fronta – sada predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i poslanik jedne od partija na vlasti Milan Knežević, koji su osuđeni prvostepenom presudom, pokušavaju se predstaviti kao žrtve „montiranog procesa“.

Suzana Mugoša bila je predsjednica Vijeća sudija Višeg suda u Podgorici koje je osudilo okrivljene u predmetu pokušaja državnog udara, a među kojima su i dvojica agenata GRU-a (Vojna kontraobavještajna uprava Rusije), koji su bili prvooptuženi, ali nikada nijesu bili dostupni crnogorskom pravosuđu.

Apelacioni sud, vijeće sutkinje Seke Piletić, ukinuo je presudu sutkinje Mugoše i naložio da u ponovljenom postupku ona ne može da sudi.

Portal Analitika