Poslanik Pokreta za promjene Branko Radulović pitaće Abazovića da li ima plan za sprovođenje temeljne reforme s obzirom na, kako je naveo, izuzetno složeno i apsurdno političko i ukupno društveno stanje.
"Urgentan, dinamičan i održiv investicioni ciklus i temeljne reforme su od sudbonosnog značaja po budućnost Crne Gore. Jedino to može da stvori nove vrijednosti i radna mjesta, smanji brojne limite i slabosti, obezbijedi progres cijelog društva, poveća otpornost na šokove koji će biti sve veći i integriše Crnu Goru u bogatu zajednicu. Da li imate plan kako to sprovesti, posebno imajući u vidu izuzetno složeno i apsurdno političko i ukupno društveno stanje i teško kriminalno nasleđe? Molio bih poseban osvrt na energetiku, sektor koji će odrediti čak i održivost planete Zemlje", naveo je Radulović u pitanju.
U ime Poslaničkog kluba SNP-a pitanje premijeru će postaviti poslanik Bogdan Božović.
Njega interesuje koje su najveće prepreke za ubrzanje pregovaračkog procesa sa Evropskom unijom i koje su to kočnice na našem putu ka EU kako bismo efikasno zaokružili najvažnije teme i pitanje poput reformi u pravosuđu, pitanje pravde, bezbjednosti i borbe protiv organizovanog kriminala.
On je u obrazloženju podsjetio da je Vlada Crne Gore, koja je izabrana 28. aprila ove godine, definisala kao prioritetni cilj ubrzanje procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji. Za tri mjeseca rada Vlada je, smatra Božović, već postigla rezultate koji građanima Crne Gore nagovještavaju da bi taj cilj u razumnom roku zaista i mogao biti ostvaren.
"Svjedoci smo, međutim, da postoje akteri i formacije, kako u politici tako i u društvu, koji svojim djelovanjem nastoje da spriječe Vladu Crne Gore u ostvarivanju svog cilja. I sami ste u svojim javnim nastupima imali reflețsije o takvom djelovanju pojedinaca i grupa. Zato smatram da bi bilo korisno da ovu priliku dijaloga sa poslanicima iskoristimo da saznamo i neke pojedinosti oko toga ko je taj koji danas stvara prepreke ovoj Vladi u njenom radu koji bi za posljedicu trebalo da ima učlanjenje naše države u EU u najkraćem roku", naveo je Božović.
Pitanje na istu temu ima i predsjednik Kluba poslanika “Crno na bijelo” Miloš Konatar”. Njega zanima koji su naredni koraci koje će Abazović preduzeti kao predsjednik Vlade kako bi Crna Gora ubrzala svoj evropski put, zaključila proces pregovora i postala naredna članica Evropske unije.
"Ko danas koči evropski put Crne Gore", interesuje Konatara.
Pitanje za premijera prvi je Skupštini dostavio predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) i predstavnik Kluba poslanika Demokratskog fronta (DF) Milan Knežević. Za razliku od prethodnih, njegovose sastoji od svega četiri riječi i glasi: "I, što ćemo sad?".
On nije obrazložio pitanje već će to, kako je najavio, uraditi na sjednici. Pretpostavlja se da Knežević aludira na opstanak izvršne vlasti, s obzirom na to da je pitanje premijeru upućeno neposredno nakon što su Demokratska partija socijalista (DPS) i Socijaldemokratska partija (SDP) javno objavile da uskraćuju podršku Vladi nakon izglasavanja nacrta temeljnog ugovora sa SPC.
Poslanički klubovi koji još nijesu dostavili svoja pitanja Skupštini imaju za to rok od 72 sata prije početka posebne sjednice parlamenta.
Početak premijerskog sata zakazan je u 12 sati.