"U ovakvim uslovima ne bi bilo korektno uslovljavati Kosovom ulazak Srbije u EU, tim prije što neke članice EU nisu priznale Kosovo. U interesu je Evrope da javno mnjenje u Srbiji bude pozitivno prema nama. Postavljati dodatne prepreke znači davati prostor snagama koje sigurno nisu element stabilnosti, ni za Srbiju, a još manje za Kosovo", rekao je Terci.
On je u intervjuu tršćanskom listu "Pikolo", koji je Ambasada Italije u Beogradu danas dostavila agenciji Beta, rekao da njegov program obuhvata punu podršku prijemu Srbije u EU, jačanje uloge Brisela u institucionalnom sazrijevanju BiH, ponovno uspostavljanje dijaloga sa Slovenijom i Hrvatskom o imovini izgnanih lica i ostanak italijanskih konzulata u Kopru i Splitu. Novi ministar je izrazio nadu da će na sastanku Evropskog savjeta 1. i 2. marta Srbija postati kandidat za prijem u EU i ocijenio da ona poštuje evropske uslove što je pokazala izručenjem optuženih za ratne zločine sudu u Hagu i dijalogom s Prištinom.
"Došlo je, međutim, do sukoba na sjeveru Kosova... Sramni i neprihvatljivi incidenti u kojima je bilo dosta ranjenih među snagama Kfora koje su intervenisale u cilju očuvanja javnog reda i mira, narušili su, nažalost, pregovaračku klimu u Briselu u trenutku poslednjeg zasedanja ministara spoljnih poslova EU i Evropskog saveta", rekao je italijanski ministar. Terci kaže da te događaje treba posmatrati u određenom kontekstu, uzimajući sada u obzir i zasluge i političke prednosti brzog približavanja Srbije Evropskoj uniji. "Prije samo nekoliko dana predsjednik Srbije Boris Tadić je na pitanje da li će Beograd priznati Kosovo odgovorio: 'Nikada'. Takva izjava ne pomaže. Ne pomaže, ali ne možemo postavljati nove uslove za dobijanje statusa kandidata", istakao je italijanski ministar.