Abiznis

Terna ulazi u Prenos sa 34 miliona eura

Izvor

Taj proces je glavni preduslov za gradnju podvodnog kabla između Crne Gore i Italije, čija je izgradnja dogovorena početkom ove godine. - Skupština akcionara CGES-a, koja treba da usvoji odluku o dokapitalizaciji, biće održana 12. januara naredne godine – potvrdila je “Vijestima”portparolka preduzeća Katarina Fabris.

Unaprijed poznati kupac - Terna će postati vlasnik 22 odsto akcija Elektroprenosa, pošto je odlukom o povećanju akcionarskog kapitala planirano izdavanje 32 miliona akcija ukupne vrijednosti oko 34 miliona. Većinsko vlasništvo ostaje državi, koja sad posjeduje 70,6 odsto akcijskog kapitala. To je inicirano nedavno potpisanim Sporazumom o uspostavljanju podmorske interkonekcije između dvije države.

Bez obzira na stav pojedinih manjinskih akcionara, dovoljno je da predstavnik kapitala države podrži ulazak nacionalnog operatora prenosnog sistema Italije u vlasničku strukturu Elektroprenosa, da odluka prođe. Prema dosadašnjim najavama, novac iz procesa dokapitalizacije CGES će se koristiti za učešće u izgradnji dalekovoda od Tivta prema Pljevljima.

Elektroenergetsko čvorište: Iz Elektroprenosa kažu da Crna Gora izgradnjom podvodnog kabla Crna Gora postaje važno regionalno elektroenergetsko čvorište. - To će poboljšati sigurnost snabdijevanja potrošača, povećati tranzit električne energije, prekogranični promet električne energije i donijeti odgovarajući prihod crnogorskom preduzeću. Dio mrežne infrastrukture neophodne za priključenje kabla je i trafo-stanica 400/110 kV u rejonu primorja, čime će se riješiti povećani zahtjevi za električnom energijom i snagom na tom području – naglasila je Fabris. Ona kaže da energetskim povezivanjem dviju zemalja Jadranskim morem, “potencijali u Crnoj Gori postaju atraktivniji, posebno obnovljivi izvori energije, i vjerovatnoća njihove valorizacije se povećava”. Fabris ističe da to što Crnogorski elektroprenos dobija strateškog partnera znači da očekuje “da Terna pomogne preduzeću što prije da usvoji evropske standarde poslovanja i postane moderno organizovana i efikasno vođena kompanija”. - CGES ima ambiciju da u narednih pet godina investira između 150 i 200 miliona eura u razvojne projekte. I novac od dokapitalizacije će biti usmjeren za ostvarenje investicionog plana – saopštila je Fabris. Planirana je izgradnja dalekovoda od Pljevalja prema Srbiji i Bosni i Hercegovini. Najavljeno je da će CGES imati prihod od korišćenja 20 odsto kapaciteta kabla, ukupne vrijednosti od 700 do 760 miliona eura. Skupština Crne Gore je voljom vladajuće koalicije usvojila sredinom godine zakon koji potvrđuje sporazum između Crne Gore i Italije, dok su iz opozicionih partija uglavnom saglasni da se podvodna energetska veza uspostavlja da bi Crna Gora postala sirovinska baza Italije.

Trase još tajna: Iz Vlade još ne otkrivaju uslove po kojima će biti izgrađen kabl, koji povlači izgradnju trafo-stanice najvjerovatnije kod Tivta, kao ni da je odobreno da trasa dalekovoda prema Pljevljima može da prođe kroz Nacionalni park Lovćen pod posebnom zakonskom zaštitom. Kopnena konekcija kabla zvanično nije precizirana ni u Crnoj Gori, ni u Italiji. Od starta se pominjala relacija od Tivta ka Peskari, u sporazumu navode da mjesto gradnje trafo-stanice može biti Tivat/Kotor, odnosno između ta dva grada. U Italiji se pominje da posao kreće od Tivta ka Peskari ili Viljanovi. Hoće li do Peskare stići kabl još nema zvanične odluke opštinske vlasti, a najveći organ u opštinskom parlamentu poništio je nedavno rješenje kojim se Terni odobrio taj projekat.

Portal Analitika