Crna Gora je na listi Transparency Internationala zauzela bolje mjesto u odnosu na prethodnu godinu, ali je i dalje visokorangirana po korupciji, objavila je Mreža za afirmaciju nevladinog sektora na svom sajtu.Iza Crne Gore su Rumunija, Makedonija i Srbija, dok je Hrvatska tri mjesta ispred, na 66.U odnosu na prošlu godinu, Crna Gora je napredovala na indeksu percepcije korupcije, i to sa 84. mjesta na 69. mjesto sa indeksom korupcije 3.9.Osim Crne Gore, napredovale su i Makedonija koja se ove godine nalazi na 71. mjestu i Srbija na 83. mjestu, dok je Hrvatska i dalje ispred Crne Gore, na 66. mjestu. Pad od deset mjesta bilježi Albanija, dok je od zemalja u regionu i dalje najgora percepcija Bosne i Hercegovine.
Prema tumačenjima metodologa iz Transparency International koji su radili na Indeksu, ključni razlog za poboljšanje percepcije Crne Gore je napredak u procesu evropskih integracija, konkretno ulazak u fazu ispunjavanja upitnika. Oni ukazuju da su sličan trend imale i Bugarska i Rumunija u periodu kada je ubrzan proces evropskih integracija tih zemalja, ali je smanjenje percepcije korupcije bilo kratkotrajan fenomen, im se pokazalo da proces integracija ne daje konkretne rezultate
Predsjednik Nacionalne komisije za borbu protiv korupcije Gordana Đurović za Slobodnu Evropu kaže da se radi o važnom pokazatelju."Rješenje, odnosno, informacije koje smo dobili vezano za položaj Crne Gore svakako je više nego prijatno, da je Crna Gora tako dobro popravila svoju poziciju sa 85. mjesta na 69. To je izvanredan rezultat, ako mogu to da kažem kao predsjednik Nacionalne komisije, imajući u vidu koje sve izvore Transparency International-a koristi za svoje izvještaje", rekla je ona.Iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora, međutim, ukazuju da je mana ove statistike što možda pokriva samo administrativnu, ali ne i slučajeve visoke korupcije. ''Imajući u vidu činjenicu da u Crnoj Gori još uvijek nijedan slučaj velike korupcije nije završen osuđujućom sudskom presudom, već se cijeli sistem fokusira na marginalne slučajeve, poput presuda saobraćajnim policajcima za dvadeset eura mita, percepcija zasnovana na takvoj statistici nije održiva na duži rok, navodi se u izvještaju MANS-a''.Gordana Đurović koja je ranije odbijala da komentariše nepovoljnu statistiku Transparency International-a, objašnjavajući kako se ona bazira isključivo na izvještajima nevladinog sektora, kaže da se u procesu izrade tog izvještaja nešto očigledno promijenilo.Đurović je kazala kako su crnogorski sudovi popravili rad. ''Ako poredimo prošle godine kada smo imali 37 pravosnažnih presuda u borbi protiv korucpije protiv 39 lica, a sada 376 protiv 500, protiv kojih je 137 lica osuđujuće pravosnažnom presudom u borbi protiv korupcije očekujemo još bolji rezultat, da se završe procesi koji vezani za specijalno odjeljenje tužilaštva i za specijalno odjeljenje u višim sudovima", dodala je ministarka.U opozicionoj Socijalističkoj narodnoj partiji ocjenili su da je činjenica da je Crna Gora napredovala za petnaest mjesta na listi zemalja vezano za percepciju korupcije dobar znak, ali da to neće biti dovoljno s aspekta obaveza koje stoje pred Crnom Gorom na putu evropskih integracija.Međunarodna organizacija koja ima kancelarije u preko 90 zemalja, Transparency International (TI) sa sjedištem u Berlinu, svake godine objavljuje Indeks percepcije korupcije koji se zasniva na istraživanjima koje su sprovodile brojne međunarodne organizacije. TI rangira 180 zemalja po nivou korupcije od 0 do 10, gdje se one sa indeksom smatraju najkorumpiranijim.
Ovogodišnji Indeks percepcije korupcije pokazuje da su Novi Zeland, Danska i Singapur najmanje korumpirane zemlje, dok se me u najkorumpiranijim nalaze Somalija i Avganistan.Prema tumačenjima metodologa iz Transparency International koji su radili na Indeksu, ključni razlog za poboljšanje percepcije Crne Gore je napredak u procesu evropskih integracija, konkretno ulazak u fazu ispunjavanja upitnika. Oni ukazuju da su sličan trend imale i Bugarska i Rumunija u periodu kada je ubrzan proces evropskih integracija tih zemalja, ali je smanjenje percepcije korupcije bilo kratkotrajan fenomen, im se pokazalo da proces integracija ne daje konkretne rezultate.