Crna hronika

Tijesno u Spužu: U prenatrpanim sobama umjesto 292 smjestili 460 pritvorenika

Prenatrpanost soba kao i uslovi smještaja, posebno u Istražnom zatvoru, su problemi koji opterećuju pritvorena lica i lica koja izdržavaju kaznu zatvora.

Tijesno u Spužu: U prenatrpanim sobama umjesto 292 smjestili 460 pritvorenika Foto: Portal Analitika
Gradski portalIzvor

Prema podacima Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS-a), broj pritvorenih lica u pritvorskoj jedinici u Spužu se kretao u određenom vremenskom periodu do 460, a da su predviđeni smještajni kapaciteti za 292 lica, što je za 168 pritvorenika/ca više, piše u godišnjem izvještaju Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.

"Od ukupnog broja pritvorenih lica, odnosno 460, uz saglasnost predsjednika Višeg suda u Podgorici, u posebnom dijelu Zatvora za kratke kazne jedan vremenski period bilo je premješteno 70 pritvorenih lica.

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija suočava se sa problemom prebukiranosti smještajnih kapaciteta u Istražnom zatvoru Podgorica, a koji su uzrokovani prijemom prekomjernog broja pritvorenih lica koja upućuje nadležni sud za koje UIKS mora iznaći rješenje za njihov smještaj. U takvim uslovima neophodno je, prije svega, osigurati bezbjednost svih pritvorenih lica u zatvoru, što podrazumijeva da se određena lica ne smiju dovoditi u bilo koju vrstu kontakta, te da sa tim u vezi treba organizovati odvojeni smještaj, odvojeni boravak na otvorenom, posjete i sl. Međutim, i pored navedenih otežavajućih okolnosti uprava UIKS-a mora obezbijediti dosljedno poštovanje prava pritvorenika/ca kojima mora biti omogućeno puno korišćenje zakonom garantovanih prava", navodi Ombudsman.

U Istražnom zatvoru i dalje postoje sobe koje ne ispunjavaju minimalne standarde u pogledu površine i materijalnih uslova boravka lica, upozorio je Zaštitnik.

Pritvorenik se žalio da je u sobi sa osam lica

Podnosilac pritužbe, kako se navodi u Izvještaju, je u pritužbi naveo: da se nalazi u Istražnom zatvoru tri mjeseca; da je smješten u sobi, sa još osam pritvorenih lica.

"Ukazao je da je prostorija prenatrpana; da su materijalni uslovi u prostoriji katastrofalni. Nakon sprovedenog ispitnog postupka, Zaštitnik je Upravi za izvršenje krivičnih sankcija dao preporuke, da u svim sobama upodobi broj kreveta prema kvadraturi i međunarodnim minimalnim standardima i odredbama Pravilnika o bližem načinu izvršenja pritvora; obezbijedi adekvatnu

ventilaciju soba; obezbijedi potrebne količine posteljine; obezbijedi uslove za redovno pranje i sušenje veša; obezbijedi higijenske pakete shodno Pravilniku svim pritvorenicima kojima je to neophodno; za sve pritvorenike obezbijediti propisano trajanje šetnje na otvorenom, od najmanje dva časa dnevno, u prikladnim vremenskim intervalima", naveli su u Izvještaju.

Zbog ekstremnih temperatura ljeti i skučenost veliki problem

Zaštitnik već godinama ukazuje na ove nedostatke i daje odgovarajuće preporuke kako kroz Mišljenja, tako i kroz detaljne Izvještaje NPM-a,123 a što je rezultiralo i presudama Evropskog suda za ljudska prava.

"Kako je Istražni zatvor Podgorica smješten u klimatskom području poznatom po velikoj vlažnosti i ekstremno visokim temperaturama, koje u ljetnjem periodu prelaze 40 Celzijusa, ističemo da zbog humanog postupanja treba nastojati da se obezbijedi minimum standarda za normalan boravak pritvorenih lica u sobama i samicama, a posebno uzimajući u obzir veliku skučenost u prostorijama gdje oni borave 23 od ukupno 24 sata dnevno, izuzimajući 1 sat boravka na otvorenom prostoru – šetnja“, naveli su u izvještaju.

Zaštitnik podsjeća da je i Evropski sud za ljudska prava već utvrdio da zatvori moraju da budu organizovani na takav način da se obezbijedi „poštovanje dostojanstva pritvorenika/ca, bez obzira na finansijske ili logističke teškoće“. Šta više, Sud je naglasio da je CPT utvrdio da sedam kvadratni metara po zatvoreniku, predstavlja poželjnu smjernicu za projektovanje zatvorske ćelije.

"Zaštitnik pozitivnim ocjenjuje informaciju da su u toku radovi na proširenju kapaciteta Istražnog zatvora koji bi trebali osigurati dodatni smještajni kapacitet za oko 70 zatvorenika, kao i da je do kraja izvještajne godine počela sa izgradnjom zatvorska bolnica u UIKS-u. Izgradnjom zatvorske bolnice rasteretiće se kapaciteti samog zatvora kao i Specijalne psihijatrijske bolnice u Kotor", kazali su u Izvještaju.

Portal Analitika