Crna hronika

Produžen pritvor petorici okrivljenih koji se terete za šverc 840 kilograma kokaina iz Južne Amerike u luku Porto

Todorović bio zadužen za finansiranje, Stojović za brod i posadu

Laković je, kako se sumnja, po nalozima i uputstvima Todorovića komunicirao sa ostalim članovima organizacije. Ercegović je čuvao i prenosio kriptovane telefone, rezervisao kupovinu rezervnog nautičkog uređaja za brod kojim će se pratiti tok realizacije kriminalnog plana

Todorović bio zadužen za finansiranje, Stojović za brod i posadu Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Nikici Todoroviću, Ranku Stojoviću, Jovanu Ercegoviću, Milovanu Lakoviću i Darku Giljači produžen je pritvor za tri mjeseca jer su, prema sumnjama Specijalnog tužilaštva, kao dio trinaestočlane grupe organizovali krijumčarenje 840 kilograma kokaina iz Južne Amerike u portugalsku luku Porto u septembru prošle godine.

Rješenje o produženju pritvora donijelo je vijeće Vrhovnog suda zbog opasnosti od bjekstva a na prijedlog Specijalnog tužilaštva.

Nikica Todorović i Damjan Vukašinović, koji se nalazi u bjekstvu, slove za vođe ove kriminalne grupe.

Nikica Todorović, Ranko Stojović, Milica Bukilić, Jovan Ercegović, Milovan Lolo Laković i Darko Giljača uhapšeni su 11. marta a potom i sprovedeni u Istražni zatvor u Spužu, dok se za Radojem Radulovićem, Damjanom Vukašinovićem, Draganom Prostran, Marijom Lazovićem i Z. K. još uvjek traga.

Oni se terete za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i krijumčarenje narkotika.

Instrukcije

Todorović i Vukašinović su početkom marta 2018. godine, kako se osnovano sumnja, organizovali kriminalnu organizaciju, čiji je plan bio da djeluje na međunarodnom nivou radi krijumčarenja kokaina iz Južne Amerike u Evropu.

Todorović je, kako se navodi u naredbi za sprovođenje istrage, sebe odredio da finansira krijumčarenje kokaina, daje instrukcije o načinu vršenja kriminalnih aktivnosti, „usmjerava i koordinira radnje ostalih članova grupe na sastancima koje je organizovao u prostorijama svog auto servisa „Monte Car“ u Podgorici“.

Zadatak Stojovića je, kako se navodi, bio da koristeći falsifikovani pasoš na ime Marko Rudek postane vlasnik broda „Florida 2“ kojim će se krijumčariti droga kao i da daje instrukcije posadi o švercu kokaina.

Laković je, kako se sumnja, po nalozima i uputstvima Todorovića u svom lokalu komunicirao sa ostalim članovima organizacije, obavještavao ih o toku i praćenju realizacije kriminalnog plana.

Ercegović je, prema nalazima iz istrage, čuvao i prenosio kriptovane telefone, rezervisao kupovinu rezervnog nautičkog uređaja za brod kojim će se pratiti tok realizacije kriminalnog plana.

Zadatak Giljače je bio da sa Lakovićem, kao član posade, isproba korišćenje nautičkih uređaja za praćenje na brodu i pripremi ga za krijumčarenje kokaina.

Istražitelji optužbe na račun ove grupe temelje na dokazima prikupljenih u izviđaju, a posebno iz mjera tajnog nadzora, audio zapisa i transkripata komunikacije okrivljenih i drugih osoba evidencija o prelasku granice za okrivljene, dokumentacije prikupljene preko EUROPOL-a pribavljene razmjenom podataka sa kolegama iz inostranstva.

Kupovina broda

Osim toga Specijalno tužilaštvo je u posjedu dokumentacije koja se odnosi na kupovinu broda „Florida 2“.

Među dokaznom dokumentacijom SDT-a nalazi se i presuda nadležnog suda sa Azorskih ostrva dostavljene putem Međunarodne pravne pomoći dana 13. marta ove godine prema kojoj su crnogorski državljani Marko Stević i Veljko Jovanović oglašeni krivim zbog krivičnog djela trgovine drogama.

Stević je osuđen na kaznu zatvora od deset godina i šest mjeseci, a Jovanović na devet godina i šest mjeseci robije.

Prema navodima ove presude, Stević je brod ,,Florida 2“ kupio 31. maja 2018. godine za 126.500 eura. Nakon 15 dana brod je pristao u luku Horte de France sa posadom koju su činili Laković i Giljača.

Od 21. do 31. jula 2018. godine Stević i Vukašinović su preko aplikacije „Wats up“ dogovarali rute putovanja morem, kupovinu elektronskih uređaja GPS, mapa za morsku navigaciju, avionskih karata i drugog. Između ostalog, oni su se dogovorili oko slanja dvije ženske osobe, radi prikrivanja kriminalnih aktivnosti prilikom krijumčarenja droge.

„Početkom avgusta 2018. godine, Stević je u društvu Sanje Roćen i Zerine Karkelje iz Podgorice preko Pariza doputovao u Horte de France odakle su brodom stigli na Martinik. Istom rutom, na Martinik iz Podgorice, dva dana kasnije stigao je i Jovanović“, navodi se u odluci Vrhovnog suda.

Njih četvoro, kako se navodi, 5. avgusta isplovljavaju sa Martinika brodom na kome je na više mjesta uskladišteno 700 paketa kokaina težine

710,538,200 grama. Narednih 25 dana, brodom upravlja Jovanović, sve do 1. septembra 2018. godine kada ih pored ostrva Fail zaustavlja obalska straža i prebacuje do luke u Hanoveru gdje pravosudna policija detaljnim pregledom broda pronalazi skrivenu drogu.

Takođe iz dokumentacije pribavljene posredstvom EUROPOL-a, 25. aprila 2018. godine, na ostrvu Martinik posebnim dokumentom kao dodatkom ugovora o prodaji broda vlasništvo je prenešeno na novog vlasnika, kupca Marka Rudeka.

Portal Analitika