Društvo

Član SAEM-a, tvrdi da je rad tog tijela problematičan i daleko od očiju javnosti

Todorović: Bošković za predsjednika izabran nezakonito

Bošković je izabran javnim glasanjem, iako je u Poslovniku navedeno da je taj izbor tajan. Tom prilikom, Bošković je glasao sam za sebe što je, po Todorovićevim riječima, etički nedopustivo. U članu 26 Poslovnika piše da član Savjeta ne može da glasa ako se odlučuje o njemu

Todorović: Bošković za predsjednika izabran nezakonito Foto: Poobjeda
PobjedaIzvor

Predsjednik Savjeta Agencije za elektronske medije (SAEM) dr Branko Bošković je izabran nezakonito na tu funkciju, piše u mejlu koji je Savjetu 5. maja uputio član tog tijela Rajko Todorović Todor, a u koji je Pobjeda imala uvid.

Todorović je napisao i da se Bošković bavi nepočinstvima, te da je nezakonito povećao svoju platu. Od predsjednika SAEM-a je zatražio i da podnese izvještaj o, kako je rekao, samoinicijativnom putu u Zagreb, koji je Agenciju koštao 900 eura za samo jedan dan.

Pobjeda je kontaktirala dr Branka Boškovića, predsjednika Savjeta, te uputila pitanja na adresu SAEM-a kao i Agencije za elektronske medije, ali oni nijesu i pored obećanja odgovorili na njih.

Povodom navoda u pismu upućenom SAEM-u, Pobjeda je kontaktirala i Rajka Todorovića Todora. On je kazao da će zahtijevati da sve sjednice SAEM-a budu javne, te da elektronske sjednice, kakva je zakazana za danas, nemaju smisla.

Problematično glasanje

Todorović je istakao i da svi njegovi mejlovi upućeni Savjetu i Agenciji treba da budu dostupni javnosti.

"Sjednicama treba da prisustvuju mediji i ne treba da budu elektronske. Na ovaj način nema komunikacije niti se može povesti razgovor i rasprava o ozbiljnim temama", kazao je Todorović.

Istakao je da je zakazivanje elektronske sjednice ,,mizerno bježanje od sučeljavanja činjenica i apsolutno ne odgovara funkciji Savjeta“.

On je zatražio da se na dnevni red uvrsti i tačka o nezakonitom izboru Branka Boškovića za predsjednika i „njegova dalja koruptivna i manipulativna aktivnost koja urušava AEM“.

Todorović je Pobjedi kazao da je Bošković nezakonito izabran po nekoliko osnova, a jedan je tajnost glasanja.

U članu 13 Poslovnika o radu Savjeta Agencije za elektronske medije piše da se predsjednik Savjeta bira tajnim glasanjem. Izabran je ako dobije većinu od ukupnog broja članova Savjeta.

Bošković je izabran javnim glasanjem, iako je u Poslovniku navedeno da je taj izbor tajan. Tom prilikom, Bošković je glasao sam za sebe što je, po Todorovićevim riječima, etički nedopustivo.

U članu 26 Poslovnika piše da član Savjeta ne može da glasa ako se odlučuje u vezi njega.

Za Boškovića su glasali tadašnji član Savjeta Boris Raonić, Edin Koljenović i sam Bošković.

Todorović, koji je tada bio spriječen da prisustvuje sjednici, je Pobjedi kazao da u tom trenutku aktuelni predsjednik SAEM-a Ranko Vujović nije želio da učestvuje u takvom izboru, te da je Bošković izabran sa ta tri glasa, od kojih je jedan upravo njegov.

Povezanost

Raonić je u avgustu podnio ostavku na mjesto člana SAEM-a jer je izabran za direktora Javnog servisa RTCG. On je tada bio direktor NVO Građanska alijansa, a umjesto njega je u SAEM došao Milan Radović iz iste NVO.

Koljenović je takođe povezan sa Građanskom alijansom jer je bio njihov programski direktor do 2017. godine kada je postao šef Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO) u Crnoj Gori. RYCO je partnerska organizacija Građanske alijanse.

Povodom povezanosti aktuelnih i prethodnih članova SAEM-a, Todorović je najavio da će tražiti mišljenje od Agencije za sprečavanje korupcije. On je podsjetio i da je slična situacija bila prilikom izbora Borisa Raonića na čelo RTCG, jer u Savjetu Javnog servisa veliki dio članova čine osobe koje su povezane sa Raonićem.

Bošković je od juna predsjednik SAEM-a a njegov mandat traje do 2026. godine, kao i Koljenoviću i Andrijani Nikolić. Rajku Todoroviću Todoru i Milanu Radoviću mandati ističu 2024. godine.

Elektronska sjednica SAEM-a zakazana je za danas, a na dnevnom redu su tri tačke, saopšteno je juče iz Agencije.

Prva tačka je Pravilnik o pravima i obavezama emitera tokom kampanje za izbore za odbornike

u Skupštini opštine Pljevlja, koji će biti održani 3. jula 2022. godine. Druga je zahtjev za dostavljanje ponuda za pravno mišljenje, a treća je zahtjev Upravi za inspekcijske poslove.

U mejlu koji je Todorović juče poslao članovima SAEM-a u tački koja se tiče zahtjeva za dostavljanje ponuda za pravno mišljenje piše da će se ponude dostaviti advokatskim kancelarijama „Prelević“ i „Vukmirović-Mišić“. - Tačka dva i tri su plod maštanja B. Boškovića i uopšte ne samo da ne odgovaraju zaključcima sa prethodne sjednice već predstavljaju podlu manipulaciju koja vrijeđa sve dobronamjerne i čestite članove Savjeta – napisao je Todorović nakon što je primio materijale za današnju sjednicu.

Sukobi

Todorović je rekao i da je Bošković tražio da Adria TV dobije nacionalnu frekvenciju, iako nije ispunjavala uslove, odnosno njihove prijave nijesu bile potpune.

To je i objavljeno na sajtu AEM-a početkom marta ove godine, da je A Media team d.o.o. emiter opšteg TV programa Adria TV podnio nepotpunu dokumentaciju.

"U skladu sa Zakonom o elektronskim medijima, Savjet AEM je odbacio nepotpunu prijavu na javni konkurs i donio odluku o obustavljanju postupka po javnom konkursu", saopšteno je tada iz AEM.

"Pored toga što su podnijeli nepotpunu prijavu, smatram da frekvencije, kojih nema neograničen broj, treba čuvati za domaće emitere a ne sve davati stranim", istakao je Todorović.

On je kazao i da je problematizovao nedjelovanje SAEM-a kada su u pitanju lažne vijesti.

"Tražio sam da se otvori postupak o informaciji na RTCG da je „pucano na policiju“ tokom događaja na Cetinju i zbog informacije da je bačen ,,molotovljev koktel“. O izjašnjavanju oko tih informacija sam nadglasan i SAEM nije htio da se bavi time", rekao je on.

Bez odgovora

Odgovori na postavljena pitanja SAEM-u nijesu stigli do zaključenja lista.

Zamolili smo odgovore na pitanja: Kolika je naknada koju primaju članovi Savjeta Agencije za elektronske medije; Koliko iznosi prosječna plata u AEM-u; Da li svi članovi imaju istu naknadu; Na osnovu čega se određuje naknada, da li je definisana Zakonom o Agenciji za elektronske medije; Da li predsjednik Savjeta dr Branko Bošković prima naknadu koja je viša od onih koje primaju ostali članovi Savjeta?

Ukoliko je uvećana, na osnovu kojeg zakona je uvećana i po čijem nalogu je promijenjeno dosadašnje pravilo; Da li je glasanje za predsjednika SAEM-a bilo tajno ili javno; Koji članovi Savjeta su prisustvovali toj sjednici; Da li je sadašnji predsjednik SAEM-a dr Bošković glasao za sebe?

Portal Analitika