Ovo je potez koji će dodatno zategnuti tenzije u ionako pogoršanim odnosima dviju najvećih svjetskih ekonomija dok Tramp nastoji da ispuni predizborna obećanja o smanjenju kineskog uticaja uoči izbora u novembru, izvještava ABC News.
Mjere koje je u srijedu najavio državni sekretar Majk Pompeo ciljaju Yicai Global, Jiefang Daily, Xinmin Evening News, Social Sciences in China Press, Beijing Review i Economic Daily, zahtijevajući od njih da se registruju kao strane diplomatske misije, korak koji uključuje i identifikovanje njihovih radnika.
"Svi su oni u vlasništvu ili pod nadzorom stranih vlada", rekao je Pompeo novinarima na konferenciji u Stejt Departmentu.
"Ne postavljamo nikakva ograničenja na ono što oni mogu objaviti u Sjedinjenim Državama. Jednostavno želimo osigurati da Amerikanci, korisnici informacija, mogu razlikovati vijesti napisane u slobodnoj štampi od propagande koju distribuira sama Kineska komunistička partija. To ne smije biti izjednačeno", kazao je on.
Dok su Tramp, Pompeo i drugi zvaničnici pojačavali kritike na račun Kine zbog postupanja s pandemijom koronavirusa, administracija je takođe kontinuirano pojačavala pritisak na interese Pekinga u Sjedinjenim Državama, a takođe je uvela sankcije kineskim zvaničnicima, kompanijama i vladinim agencijama zbog njihovih djelovanja na Tibetu, Tajvanu, Hong Kongu i Južnokineskom moru.
Od početka godine, administracija je zatvorila kineski konzulat u Hjustonu, podigla optužnicu protiv nekoliko kineskih državljana zbog špijunaže, nametnula stroge restrikcije na putovanja kineskih diplomata, ograničila broj kineskih novinara kojima je dozvoljen boravak u SAD-u i izdala stroga upozorenja za akademske i naučne institucije. Kineski državni mediji i Konfucijevi instituti takođe su dužni da se registruju kao zvaničnici predstavništva stranih vlada.