Riječ je o čovjeku koji je „podsticao zbunjenost i zavjere od najranijih dana pandemije koronavirusa“, kako je PolitiFact nedavno dokumentovao u godišnjem proglašenju „Laži godine“. Ova nestranačka grupa dala je svoju „nagradu“ za 2020. godinu „umanjenju i negiranju koronavirusa“, u kojoj je rečeno da je Tramp bio dirigent „simfonije protiv narativa“ o virusu.
Tokom godine Tramp se rugao Džou Bajdenu i reporteru zbog nošenja maski kako bi se zaustavilo širenje virusa, uprkos tome što su stručnjaci preporučili pokrivanje lica kao jedan od najefikasnijih načina spašavanja života dok su se razvijali tretmani i vakcine. Na jesen, kako je broj slučajeva zaraženih virusom sve više rastao, Tramp je održavao brojne skupove tokom kampanje uglavnom svojih pristalica okupljenih bez maski, usprkos izvještajima koji su pratili ove događaje da bi se virus mogao širiti.
Sad, koliko god se nevjerovatno činilo, Tramp u završnici pokazuje da obraća pažnju na virus koji Amerikancima oduzima život svakih 40 sekundi. Kao što je Washington Post izvijestio u subotu nakon razgovora s brojnim Trampovim savjetnicima, predsjednik je odustao od posla s Covid-19 od dana izbora. Umjesto toga, Tramp je gotovo isključivo fokusiran na izbacivanje laži kako bi srušio svoj poraz od novoizabranog potpredsjednika Bajdena.
U ovom trenutku Tramp bi trebalo da dâ ostavku i dopusti potpredsjedniku Majku Pensu da obavlja dužnost predsjednika do 20. januara. Uprkos brojnim Pensovim greškama, čini se da je barem angažovran u pokušaju borbe protiv Covida, što dokazuje i njegov napor da ojača povjerenje javnosti u nove vakcine vakcinišući se uživo tokom televizijskog prenosa prošlog petka.
Iako ništa što dolazi od Trampa u ovom trenutku ne bi trebalo da iznenadi, izvještavanje Washington Posta škuira javnost uz dokumentovanjem kako je on, otprilike u vrijeme kada je proglašen gubitnikom predsjedničkih izbora, odustao od odgovornosti za upravljanje krizom javnog zdravlja. Ovaj list citira jednog od najbližih Trampovih savjetnika: „Mislim da je upravo završio s Covidom“.
„Završio“, uprkos alarmantnom porastu broja zaraženih i smrtnih slučajeva od dana izbora. Da bismo dali neki pregled, na dan izbora (3. novembra) Sjedinjene Američke Države bilježile su prosječno 847 smrtnih slučajeva dnevno tokom jedne sedmice. Gdje smo sada? Više od trostrukog uvećanja, sa prosječno 2.630 Amerikanaca koji su umirali svakog dana tokom posljednje sedmice. U stvari, naša zemlja je u srijedu zabilježila zastrašujući novi rekord s više od 3.600 Amerikanaca koji su umrli od Covida, do sada najviše umrlih od virusa u jednom danu.
Potresno, u samo jednom od nekoliko dana protekle sedmice u kojima je više Amerikanaca umrlo od Covida u 24 sata nego u napadima 11. septembra. U međuvremenu, Tramp je laserski fokusiran na jedno: iznošenje laži o izborima. I dok Tramp više ne prisustvuje Covid brifinzima, u petak je ipak našao vremena za održavanje sastanka u Bijeloj kući na kojem je navodno razgovarao o nametanju ratnog stanja kao mogućeg načina da ostane na vlasti (Poricao je da je u nedjeljnom jutarnjem tweetu razmatrao vojno stanje).
U samo jednom od nekoliko dana protekle sedmice u kojima je više Amerikanaca umrlo od Covida u 24 sata nego u napadima 11. septembra. U međuvremenu, Tramp je laserski fokusiran na jedno: iznošenje laži o izborima.
Uglavnom, jedini Trampovi komentari povezani s Covidom tokom proteklih mjeseci bili su da se potapšao po ramenima za naučnike koji razvijaju vakcinu. Tramp je takođe tvrdio da je najava vakcine odgođena nakon izbornog dana kako bi mu nanijela političku štetu, što je još jedna laž.
Iako je istina da bi virus u Americi prouzrokovao infekcije i smrtne slučajeve, bez obzira na to što bi učinio bilo koji predsjednik, mnogi stručnjaci vjeruju da je Trampovo propalo liderstvo imalo ključnu ulogu u virusu koji je prouzrokovao proporcionalno više infekcija i smrti u SAD nego u većini drugih razvijenih zemalja.
Trampovo ponašanje po pitanju virusa, posebno njegove laži koje su zavodile javnost o stvarnim opasnostima koje Covid predstavlja, sa etičkog aspekta su za osudu. Mora postojati detaljna istraga administracije i Trampovih ličnih postupaka u vezi s virusom kada napušta funkciju da bi naučio iz njihovih neuspjeha da nas zaštite.
Za sada, ako se Tramp zaista predao Covidu uprkos rekordnom broju hospitalizovanih i smrtnih slučajeva, trebalo bi da odmah dâ ostavku. Iako ne možemo da budemo sigurni koliko bi života bilo spašeno s Pensom kao predsjednikom u posljednjem mjesecu ove administracije, čak i jedan život spašen promjenom rukovodstva bio bi vrijedan toga.