Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Traže izmjene Pravilnika o uslugama pomoći u kući: Podrška i osnaživanje OSI za život u zajednici

Traže izmjene Pravilnika o uslugama pomoći u kući: Podrška i osnaživanje OSI za život u zajednici

Nevladina organizacija "Prvo udruženje roditelja djece i omladine sa smetnjama u razvoju" organizovala je okrugli sto na temu izmjene i dopune Pravilnika o bližim uslovima za pružanje i korišćenje, normativima i minimalnim standardima usluga podrške za život u zajednici.

Traže izmjene Pravilnika o uslugama pomoći u kući: Podrška i osnaživanje OSI za život u zajednici Foto: Dan/Milovan Novović
DanIzvor

Izmjene se odnose na normative i standarda za pružanje usluge pomoć u kući i razvoj potencijala i osnaživanje korisnika za uslugu pomoć u kući, sa ciljem prilagođavanja normativa i standarda za pružanje usluge pomoć u kući za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju i licima sa invaliditetom.

Kako je kazao Savo Knežević iz tog udruženja, važeći pravilnik nije adekvatno razrađen kada je su u pitanju usluge pomoć u kući za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju i za osobe sa invaliditetom

"U praksi se usluga pomoć u kući realizuje kao usluga gerontodomaćice, što je potpuno pogrešno tumačenje Pravilnika, odnosno, u njemu se ne pominje takva vrsta usluge. Znamo da se usluge gerontodomaćica finansiraju od strane države i lokalnih samouprava. Konkretno Crveni krst Crne Gore dobija sredstva za pružanje takve vrste usluge, a oni u stvari pružaju uslugu gerontodomaćice, to je onako kako je u praksi", kazao je Knežević.

On je naveo da zbog postojećeg pravilnika ni udruženja "Prvo udruženje roditelja djece i omladine sa smetnjama u razvoju" iz Podgorice i "Zračak nade" iz Pljevalja, koji su licencirani za pružanja usluga pomoć u kući, ne mogu da pružaju pomoć koja je potrebna i onako kako zahtijeva ciljna grupa.

"Naša ideja je bila da ovaj pravilnik promijenimo, jer mi ovu uslugu sprovodimo već petnaest godina kao pilot projekat. Nije potrebno izmijeniti zakon jer u zakonu o socijalnoj i dječjoj zaštiti jasno stoji takva vrsta usluge pomoć u kući", istakao je Knežević.

On je naglasio da su po ugledu na zemlje regiona, Srbiju i Hrvatsku, uradili izmjene pravilnika.

Na okruglom stolu je govorila i sekretar Udruženja roditelja djece sa smetnjama u razvoju Rasema Hekalo koja je istakla važnost rada na radu sa djecom u kućnoj zajednici.

"Mi od svog osnivanja radimo na osnaživanju takvog rada i svaki predlog i pomoć su nam od velike koristi, kako bi kompletan rad sa našim mališanima podigli na još veći nivo. Zato i podržavamo da se sve normativno uredi i na taj način u udruženjima i ustanovama koje se bave ovim radom omogućimo lakši posao", kazala je ona.

Portal Analitika