Državna kompanija Monteput uputila je Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma zahtjev za izdavanje urbanističko-tehničkih uslova (UTU) za izradu tehničke dokumentacije za četiri dionice brze saobraćajnice duž Crnogorskog primorja, kao i za dvije alternativne saobraćajnice u okviru tog projekta.
Monteput traži UTU za dionicu od Petrovca do petlje Đurmani u dužini od 9,5 kilometara (km), uključujući petlju sa raskrsnicama prema Baru i prema Podgorici.
Traži se i UTU za alternativni put kroz Paštrovsku goru i Crmnicu na 1,8 km od čvora Budva istok do sjevernog portala postojećeg tunela Sozina u dužini od 18 km.
Uputili su i zahtjev za izdavanje UTU za dionicu od sjevernog portala tunela Sozina do čvora Đurmani u dužini od 4,6 km, uključujući petlju sa raskrsnicom prema Baru. Traži se UTU i za dionicu petlja Kotor – Gradiošnica u dužini od 3,9 km, uključujući petlju Gradiošnica sa raskrsnicama prema Tivtu, kao i za dionicu petlja Herceg Novi istok-most Verige ( Bijela) u dužini od 8,5 km, uključujući petlju Herceg Novi istok sa raskrsnicama prema Herceg Novom i granici sa Hrvatskom. Monteput je tražio UTU i za zapadnu alternativu brze saobraćajnice preko poluostrva Luštica – dionica Herceg Novi Istok - tjesnac Kumbor - Budva zapad u dužini od 28 km.
Iz Ministarstva kapitalnih investicija je krajem juna saopšteno Pobjedi da je, prema preliminarnim rezultatima Studije opravdanosti za Jadransko-jonski koridor kroz Crnu Goru i Albaniju, prosječna cijena izgradnje kilometra brze saobraćajnice duž Primorja bila je 13,2 miliona eura, odnosno 1,45 milijardi za kompletnu dužinu od 110 kilometara. Trasa jer definisana prostorno- planskom dokumentacijom od Debelog brijega do Sukobina, a slijedi izrada glavnih projekata za svaku obilaznicu. Za čitavu brzu saobraćajnicu još 2009. godine urađeno je idejno rješenje i prethodna studija opravdanosti. Od ukupne dužine saobraćajnice, 21 odsto je u tunelima i 13 odsto u mostovima.
Iz Ministarstva kapitalnih investicija ranije su Pobjedi kazali da je preliminarno opredjeljenje Vlade da se traže modeli finansiranja, koji ne znače novo kreditno zaduživanje za ukupan iznos potrebnih sredstava.
- Razmišlja se o privatno-javnom partnerstvu, bar za obilaznicu oko Budve, za koju je već Evropska komisija obezbijedila 42 miliona eura, dok se ostatak namjerava obezbijediti kreditom i od privatnog partnera. Za ostale segmente brze saobraćajnice rano je govoriti o modelima i uslovima finansiranja, dok još nije kompletirana tehnička dokumentacija – saopšteno je krajem juna iz Ministarstva.
Iz tog resora su kazali da je ova saobraćajnica obuhvaćena indikativnim proširenjem Trans-evropske transportne mreže na Zapadnom Balkanu i predstavlja dio „Plavog auto-puta“, odnosno „Blue Highway“, za koji je obezbijeđena značajna podrška Evropske komisije.
Plavi auto-put na čekanju
Uprkos pompeznim najavama, izgradnja Plavog auto-puta i dalje je upitna i daleko od realne, naročito u BiH, objavili su prošle sedmice tamošnji mediji. Autocesta, koja bi trebalo da prolazi kroz Italiju, Sloveniju, Hrvatsku, BiH, Crnu Goru, Albaniju i Grčku, nema još nijednu dionicu u Crnoj Gori i BiH. Što se tiče BiH, trebalo bi da počne u Počitelju, a završi u Aranđelovu kod Trebinja na granici sa Crnom Gorom, ali konačna trasa nikada nije utvrđena. Ni Hrvatska još nije odlučila da li će napraviti dionicu auto-puta od Ploča do Dubrovnika. Naime, ranije su zagovarali da dionica tog dijela auto-puta ide zaleđem kroz BiH, ali je gradnja Pelješkog mosta sve promijenila, tako da se pominje 2029. kao godina kad bi mogli da završe auto-put do granice sa Crnom Gorom. EK na svom sajtu pominje budvansku obilaznicu kao dio te ceste.