Društvo

Majka Asmire Aljošević, koja se zbog komplikacija nakon porođaja u Baru od 10. septembra nalazi na intezivnoj njezi KCCG u Podgorici, nezadovoljna odnosom nadležnih

Traži odgovornost jer joj je kćerka, zbog nečije greške, dva mjeseca na intezivnoj njezi u KCCG

"Dijete mi je bez pola organa, nečijom greškom, a za to još niko nije preuzeo odgovornost”, kazala je na Bukurija Brisković-Lukolić

Traži odgovornost jer joj je kćerka, zbog nečije greške, dva mjeseca na intezivnoj njezi u KCCG Foto: Shutterstock/VILevi
PobjedaIzvor

Asmira Aljošević, koja se nakon porođaja carskim rezom u barskoj bolnici, nalazi od 10. septembra u Kliničkom centru u Podgorici na odjeljenju intenzivne njege, naredne sedmice trebalo bi da bude otpuštena iz bolnice, kazala je Pobjedi njena majka Bukurija Brisković- Lukolić.

“Asmira je bolje, još se nalazi na odjeljenju intenzivne njege, a uskoro bi trebalo da bude premještena na drugo odjeljenje. Još nije pokretna, prije dva dana je primila dvije jedinice krvi, odstranjeni su joj materica i jajnici... ne znam šta bih rekla, dijete mi je bez pola organa, nečijom greškom, a za to još niko nije preuzeo odgovornost”, kazala je na početku razgovora Bukurija Brisković-Lukolić.

Dodaje da će mediji i novinari biti obaviješteni kada Asmira, koja ima samo 27 godina, bude puštena iz bolnice, te da će i ona sama dati izjavu, o teškoj borbi koju je vodila skoro tri mjeseca.

“Ogorčena sam reakcijama direktora barske bolnice Igora Karišika, koji je za vrijeme dok se moja kćerka borila za život, i bila četiri puta animirana, izjavio da je utvrđeno da nema ljekarske greške, pri tom niko nije našao za shodno da nas pozove da pita kako je Asmira, da li nama kao porodici nešto treba. Ko će da odgovora za narušeno zdravlje moje kćerke, pita li nas neko kako idemo svaki dan do Podgorice, da li imamo da ponesemo sve što joj je potrebno?”, kazala je ona.

Smatra da bi ljekarima koji su bili na porođaju njene ćerke u bolnici u Baru trebalo da bude oduzeta licenca.

Dodaje da je Asmira nakon porođaja, za 12 sati imala tri operacije, i da ona, kao ni njena porodica ne vjeruju riječima ljekara da se komplikacija dogodila usljed pada trombocita.

“Moja kćerka je od 10. septembra na intenzivnoj njezi, zbog pada trombocita. Nijesmo toliko naivni da povjerujemo u to. Niko nije uzeo za shodno da sa nama kontaktira, da nam pojasni, da nam pruži podršku. Moje dijete koje je tek sada napunilo 27 godina, još nije ustalo iz kreveta, uzela svoje dijete, to je žalosno. Ovim putem zahvaljujem se doktorki Almi Kalač, i drugim ljekarima i osoblju iz Kliničkog centra koji i sada daju sve od sebe da se moje dijete oporavi”, kaže naša ona.

Dodaje da neće odustati, dok istina ne izađe na vidjelo, i da država i institucije, kada su ovakve stavri u pitanju moraju mnogo ozbiljnije da pristupe problemu.

Ona je postavila pitanje nadlaženim institucijama da li su dobro ispitali ko su ljekari koji operišu i porađaju žene u barskoj bolnici i ko im je dao licencu za to.

“Moja ćerka se zbog nečije greške 22 dana borila za život, nijesmo znali da li je živa ili mrtva. A doktorica koja je porodila i dalje radi. Sada koleginice moje kćerke, idu glavom bez obzira u Podgoricu i na Cetinje da se porode, nijedna neće u Bar”, kazala je ona.

Zbog smrti Ulcinjanke Drite Tafe koja je preminula mjesec i po dana nakon porođaja u barskoj bolnici, ali i zbog stanja u kome se nalazi Asmira Aljošević sredinom novembra je u Ulcinju održan protest koji je okupio nekoliko hiljada građana. Na protestu je govorio i Zlatan Hot, suprug preminule Ajle Hot, nakon čije smrti su se održavali protesti u Baru prije tri godine.

Hot je kazao da je i njegova porodica prošla sve ono što danas prolazi porodica Tafa.

“A tu su razne istrage Ministarstva zdravlja, Višeg tužilaštva, ekshumacija, obdukcija, razni mediji, razni političari – sve smo isto prošli. Obdukcija je odrađena u nehumanim uslovima, nedostojnih čovjeka. Nalaz smo dobili nakon dvije godine. Apsolutno se ne slažemo sa nalazima”, rekao je Hot na protestu u Ulcinju. On je poručio da će pravdu u slučaju svoje supruge „tražiti van granica Crne Gore“.

Na protestu je zatraženo da žene u toj opštini dobiju pravu i odgovarajuću zaštitu i medicinski tretman da se tragična smrt poput porodilje Drite Tafe nikada ne bi ponovila.

Tafa se porodila u barskoj bolnici carskim rezom 13. septembra i donijela na svijet zdravo dijete. Nakon porođaja je došlo do komplikacija, pa je prebačena u KCCG, gdje je ostala do 25. septembra. Preminula je nakon rutinske procedure u Podgorici.

Tijelo Drite Tafe je ekshumirano prema nalogu Višeg državnog tužilaštva i obavljena je obdukcija. Nalaze te obdukcije će vještačiti nezavisni eksperti iz Slovenije.

Direktor bolnice u Baru Igor Karišik je saopštio da je komisija za kontrolu kvaliteta u Opštoj bolnici Bar zaključila je da su u liječenju porodilja Drite Tafe i Asmire Alošević ispoštovana sva medicinska načela i sva pravila struke, u skladu sa trenutno važećim protokolima.

Ministar nije posjetio Asmiru

Bukurija Brisković-Lukolić kazala je da ministar zdravlja Vojislav Šimun nije posjetio njenu kćerku koja se već dva i po mjeseca liječi na intenzivnoj njezi.

“Ovim putem želim da kritikujem odnos ministra zdravlja Vojislava Šimuna, koji nije našao za shodno ni jedan dan za ovih dva i po mjeseca da posjeti moju kćerku na intenzivnoj njezi. Da se informiše kakvo je stanje moje kćerke i zbog čega je tako dug proces liječenja”, kazala je Bukurija Brisković-Lukolić.


Portal Analitika