Student Jovan Cebalović pokrenuo je peticiju kojom traži da se zbog rasta stope inflacije povećaju studentski krediti i stipendije. Prema njegovom zahtjevu, studenti bi umjesto od 112,5 do 161 eura primali kredite u iznosu od 181,75 do 230 eura. Traži da se uvećaju stipendije sa 225 eura na 363,5.
On je Pobjedi kazao da peticijom traži da se promijeni Zakon o visokom obrazovanju, na način da se obračunavaju ova primanja ne na osnovu minimalne zarade u Crnoj Gori, već na osnovu prosječne. Zakonom je propisano da studentski kredit iznosi 25 odsto, a stipendije 50 odsto minimalne zarade.
Cebalović kaže da je peticiju, za sada, podržalo oko 190 ljudi, a treba da ima 6.000 potpisa, da bi je razmatrao skupštinski Odbor za prosvjetu, nauku, kulturu i sport. Ističe da je rok 28. april i on očekuje da će uspjeti da sakupe potpise. Kaže da inicijativa poboljšava status studenata, jer je njihov materijalni položaj težak, te da studiranje i rad ne mogu da se kombinuju istovremeno, u punoj mjeri…
Cebalović navodi da bi rashod za budžet po ovom osnovu na godišnjem nivou bio oko 2,6 miliona eura.
On je student druge godine Fakulteta humanističkih studija na Univerzitetu Donja Gorica. Kaže da rade na tome da prikupe podršku i od ostalih kolega/inica. Pisao je Studentskom parlamentu Univerziteta Crne Gore, od kojeg očekuju odgovor. Ističe da je peticija u elektronskom formatu, da je to olakšica, te da je bitno da se podijeli link…
Cebalović je pisao i Udruženju mladih sa hendikepom Crne Gore. Koordinatorka Studentske savjetodavne kancelarije UMHCG kaže da studentski standard, za veći broj studenata s invaliditetom, nije bio zadovoljavajući ni prije perioda inflacije i opšte promjene društveno- ekonomske situacije koja je dodatno produbila probleme s kojima se oni suočavaju. Studentima s invaliditetom, navodi ona, i dalje uslovi nijesu obezbijeđeni na adekvatnom nivou, pa se tako i dalje susrijeću sa problemom nepristupačnosti fakulteta, zatim nepristupačne literature, nedostatkom usluge asistencije u nastavi na nivou visokog obrazovanja, nepostojanjem usluge pristupačnog prevoza koja nije uspostavljena u svim gradovima u Crnoj Gori, nedostatkom psihološke podrške, što opet iziskuje izdvajanje dodatnih finansijskih sredstava. Podsjeća da je UMHCG 2018. godine imalo sastanak sa predstavnicima Ministarstva prosvjete na kojem je dogovoreno povećanje iznosa studentske stipendije, upravo zbog svih ovih problema s kojima su se susrijetali, i danas se susrijeću osobe sa invaliditetom. Kasnije je i prihvaćen taj prijedlog i stipendije su uvećane.
-Nadležni treba da pokažu odgovornost prema ne tako malom broju mladih koji se odluče na dalje obrazovanje, da stvaraju pozitivnu praksu i motivišu ih za nastavak daljeg školovanja, umjesto što se stvaraju restriktivne mjere koje utiču ne samo na kvalitet njihovih studija, nego i u budućnosti na kvalitet njihovog života – rekla je Miličić.
Link za peticiju koju je pokrenuo student Cebalović možete naći ovdje.
Skupština Crne Gore je prošle godine usvojila prijedlog kojim su tada povećani iznosi studentskih kredita, sa oko 40 eura na 112,5 i stipendija sa 87 eura na 225 eura.
Iz Studentskog parlamenta Crne Gore tada je saopšteno da je njihova inicijativa za povećanje studentskih kredita i stipendija jedan od zahtjeva za koji su se napokon izborili. Komentarisali su kako su ta primanja uvećana nakon 11 godina, te da su zahtjevi studenata bili opravdani u potpunosti.
– Povećanje studentskih kredita i stipendija desilo se nakon 11 godina, čime smatramo da su zahtjevi studenata opravdani u potpunosti – kazali su iz Studentskog parlamenta.