On je istakao da će, u slučaju da Air Montenegro ipak brendira avione prije konačne odluke suda, stečajna uprava tužiti državnu avio-kompaniju.
- U tom slučaju podnijećemo novu tužbu protiv Air Montenegra kojom ćemo tražiti nadoknadu štete zbog korišćenja loga - rekao je Bojović.
Uložili žalbu
Prema informacijama Pobjede, Air Montenegro je već brendirao jedan od dva ,,embraera 195“ koja imaju u floti. Farbanje je obavljeno u Portugalu, gdje je avion registarskih oznaka 4O-AOA na servisu, a očekuje se da do kraja ove sedmice dođe u Crnu Goru. Iz državne avio-kompanije su prije nekoliko dana saopštili da će do početka ljetnje sezone brendirati i drugi avion, te da nema zakonskih prepreka jer su oni nosioci prava na žig, a Privredni sud je odbio prijedlog stečajne uprave MA da im se privremeno zabrani korišćenje loga.
Bojović, sa druge strane, tvrdi da navodi Air Montenegra nijesu tačni, te da odluka Privrednog suda nije pravosnažna jer je stečajna uprava uložila žalbu na nju.
- Izjavili smo žalbu i očekujemo odluku tročlanog vijeća suda. Privredni sud je odbio naš prijedlog o određivanju privremene mjere pozivajući se na odluku Ministarstva ekonomskog razvoja da poništi rješenje kojim je prethodno MA u stečaju obnovljeno važenje žiga/loga na deset godina.
To je po nama neprihvatljivo jer redovni sud ne može svoje odluke da zasniva na upravnim aktima - naveo je Bojović.
Dva postupka
Trenutno se po pitanju loga/žiga vode dva postupka. Jedan pred Privrednim sudom po tužbi stečajne uprave MA iz juna prošle godine kojom je traženo da se Air Montenegru zabrani korišćenje loga jer je sličan ili istovjetan logu MA. Tužba je pokrenuta nakon što je državna avio-kompanija predstavila logo koji je kreirao ruski grafički dizajner Maksim Arbuzov, a koji liči na čuvenog ,,orla“ bivše nacionalnog avio-prevoznika.
U okviru istog postupka, stečajna uprava je početkom oktobra prošle godine tražila od Privrednog suda da donese privremenu mjeru kojom će zabraniti Air Montenegru korišćenje loga dok se ne okonča suđenje, što je odbijeno u januaru.
Drugi postupak vodi se pred Upravnim sudom kojem se stečajna uprava MA žalila na odluku Ministarstva ekonomskog razvoja da im poništi rješenje o produženju važenja prava na logo/žig na još deset godina. Ministarstvo je 9. avgusta prošle godine obnovilo MA u stečaju važenje žiga, da bi 6. oktobra poništilo to rješenje, jer je naknadno ustanovljeno da je zahtjev predat nakon isteka roka.
- Indikativno je to što je Ministarstvo ekonomskog razvoja poništilo svoje rješenje dan nakon što smo tražili od Privrednog suda da privremeno zabrani Air Montenegru korišćenje loga. Upravni sud još nije donio odluku u ovom postupku, a mi očekujemo da će ona biti u našu korist – zaključio je Bojović.
To što je Ministarstvo ekonomskog razvoja ukinulo rješenje MA u stečaju omogućilo je Air Montenegru da on u međuvremenu registruje logo i dobije pravo da ga koristi. Izvršni direktor To Montenegra Predrag Todorović kazao je nedavno da rade na jačanju njihovog brenda i vizuelnog identiteta, te da se nadaju da će za ovu ljetnju sezonu ponuditi kompletan proizvod na koji će svi moći biti ponosni, a koji uključuje i brendirane avione.
Avioni Air Montenegra od 10. juna prošle godine lete ofarbani u bijelo.