Društvo

Članovi Savjeta RTCG o dužnicima, varijabilama i novinama u programu

Tražiće od revizora da utvrdi ko je odgovoran što je RTCG uskraćena za 350.000 eura

Članovi su raspravljali i o varijabilama za zapošljene, a Marijana Camović-Veličković je zamjerila što se varijavile u kabinetu generalnog direktora Borisa Raonića kreću od 500 do 700 eura što smatra da nije fer u odnosu na ostale radnike

Sa jučerašnje sjednice Foto: Foto: Pobjeda
Sa jučerašnje sjednice
PobjedaIzvor

Savjet Javnog servisa usvojio je izvještaj Centralne popisne komisije uz napomenu da će tražiti da tu kuću posjete predstavnici revizorske institucije kako bi utvrdili ko je odgovoran što ta medijska kuća nije u mogućnosti da naplati oko 350.000 eura koje joj odavno duguju pojedine firme sa kojima je RTCG sarađivala.

Dužnici

Predsjednik tog kontrolnog tijela Veselin Drljević kazao je na jučerašnjoj sjednici da su sporne tri firme – agencija Media publikum, Telekom i AD Pobjeda koja je otišla u stečaj.

Predsjednik komisije za kratkoročna i dugoročna potraživanja Željko Mićović pojasnio je da su se javili javnom izvršitelju onda kad im je Media publikum dugovala 79.900 eura, te da je na kraju epilog takav da je ta firma blokirana kod Centralne banke.

- Sa tom firmom su radile vrhunske kompanije koje su im uredno plaćale i nijesmo zato ni sumnjali da će oni da plaćaju nama sve što treba, ali se to nije desilo. Preduzeli smo sve pravne radnje, blokirali smo račune - istakao je Mićović.

Pojasnio je da je stara Pobjeda koja je otišla u stečaj trebalo da plati oko 21.258 eura i da se RTCG prijavio kod stečajnog upravnika za taj dug.

- Bili smo u trećem isplatnom redu i kad je stečaj 2020. godine zaključen, niko iz tog reda nije bio isplaćen jer nije bilo novca. Više tu ništa ne možemo da uradimo - zaključio je Mićović.

Drljević je rekao da mu je vrlo problematično što su ti dugovi ukupno oko 350.000 eura i da će institucije morati da se pozabave tim problemom.

- Ne možemo da pomognemo radnicima koji su izgubili spor protiv RTCG, a ne nekome van ove kuće. Dugovi se moraju plaćati - kategoričan je Drljević.

Imao je dilemu da li će Savjet imati posljedica ako prihvati ovakav izvještaj Centralne komisije, kad već ima ovoliko dugovanja prema Javnom servisu.

Filip Lazović je kazao da u tome nema odgovornosti Savjeta RTCG jer su predsjednici devet komisija unutar kuće stavili svoje potpise na izvještaje.

– Ako smo dobili netačne podatke, onda je Savjet doveden u zabludu – naveo je Lazović.

Na kraju je izvještaj prihvaćen, uzdržana je bila jedino potpredsjednica Savjeta RTCG Marijana Camović- Veličković.

Na prošloj sjednici Savjet je problematizovao izvještaj koji je napravila komisija za ploče, kasete i trake, jer se brojke za ploče nijesu slagale, zbog čega Savjet nije usvojio ovaj izvještaj ranije.

Predsjednik Centralne komisije Milutin Šofranac kazao je juče da se cifra od 2000 ploča nije slagala jer je nastala štamparska greška.

- Te ploče se ne koriste i nijesu se iznosile, nijesu oštećene, ni izgubljene. U pitanju je samo štamparska greška - naveo je Šofranac.

Predsjednik komisije za ploče, kasete i trake Dragoslav Perović rekao je da ima ukupno 22.700 ploča i da su ih tako brojali, a ne po stalažama, kako su to mislili članovi Savjeta.

- Došlo je samo do zabune, ništa ne fali i niko ploče nije iznosio - rekao je Perović.

Varijabile

Savjet je raspravljao i o varijabilama za zapošljene, a Camović-Veličković je zamjerila što se varijabile u kabinetu generalnog direktora Borisa Raonića kreću od 500 do 700 eura što smatra da nije fer u odnosu na ostale radnike.

- Donešen je pravilnik koji favorizuje one koji već imaju velike zarade, a uslovno rečeno običnim radnicima ostavlja ono što im je zagarantovano kolektivnim ugovorom. Potrošeno je ukupno za četiri mjeseca 70.000 eura za dodatke za zaradu, a to je previše - navela je Camović-Veličković.

Lazović je rekao da nema ništa protiv da se zapošljenima koji rade da novac koji zaslužuju.

- Važno je da postoji jasno pravilo na koji način će neko da dobije novac, a moramo biti svjesni da je odgovornost menadžmenta veća i da je samim tim i nadoknada za posao veća. Meni tu nema ništa sporno - kazao je Lazović.

I Raonić smatra isto to i kaže da ne rade ništa mimo pravila, ali da je završeno sa tim da varijabile dobijaju oni koji ništa ne rade ili ne dolaze na posao, što je, kako kaže, do sada bio slučaj.

Amina Murić je navela da Javni servis pokazuje da ide uzlaznom putanjom te da u toj kući nema više političkog uticaja.

- Smatram da je dobro da se nagrađuju oni koji su vrijedni i imaju rezultate - istakla je Murić.

Savjet je raspravljao i o inicijativi Saveza slijepih Crne Gore, a koja se odnosi na prustupačnost svih sadržaja koje emituje Javni servis osobama sa invaliditetom. Raonić je obećao da će raditi na poboljšanju informisanja svih ranjivih kategorija.

Camović-Veličković je predložila da se u Centralni dnevnik vrati znakovni jezik kako bi udarni termini bili pristupačni gluvonijemim osobama.

Izvršni direktor ove NVO Goran Macanović bio je gost na sjednici i kazao je da Portal RTCG mora biti pristupačniji osobama koje imaju oštećenje vida.

- Važno je da postoje i ćirilično i latinično pismo - istakao je on.

Višemilionska vrijednost arhiva

Čelni čovjek Javnog servisa Boris Raonić kazao je da je vrijednost arhive te kuće 120 miliona eura, a da će biti uništena ukoliko se nešto ne uradi po tom pitanju.

– Situacija je dramatična. Jedan dio iz arhive je prebačen u kinoteku, a kad sam došao, zatekao sam kasete po hodnicima, čime sam bio zgrožen. Za spašavanje arhive nam trebaju milionska sredstva i ako nam ne pomognu međunardni partneri moramo da uzmemo kredit - najavio je Raonić.

Naveo je da će do kraja sedmice da pošalju pisanim putem sugestije na medijske zakone koji se rade, jer smatraju da neke stvari nijesu urađene kako treba.

Portal Analitika