Ministar Damjanović je na prekjučerašnjoj sjednici Vlade dopunio dnevni red ovom tačkom, pominjući urgencije, ali ne i ostale postupke koje je Kasalica od 19. septembra preduzimala kako bi je, na njen zahtjev, razriješili sa funkcije.
Ostavka
Na istoj poziciji je bila i u prethodnoj vladi za vrijeme ministra Milojka Spajića, koji je nakon pola godine smijenio, zbog čega je i podnijela tužbu, tvrdeći da je to nezakonito. Resoru Damjanovića pridružila se u maju ove godine, radi, kako je navela, važne reformske agende koja je, između ostalog podrazumijevala i kadrovsku, što se, kako tvrdi u ostavci, u Ministarstvu nije desilo.
- Crna Gora mora konačno da bude ozbiljna država, a za takav poduhvat socijalnih i ekonomskih reformi trebaju ozbiljni ljudi. To ni ovaj put nijesam uspjela, stoga odgovorno ostavljam instituciju da nastavi neumitni institucionalni pad u novo-klanovskoj zarobljenosti onih koji ne dozvoljavaju da se MF reformiše u održivu kvalitetnu instituciju - navela je u ostavci koju je Damjanoviću i komisiji uputila još dva puta 4. i 19. oktobra.
Ćutnja
Ipak, kako je administracija ćutala, Kasalica je 22. novembra, dva mjeseca nakon što je obavijestila Damjanovića o ostavci, zaštitu potražila pred Upravnim sudom, navodeći da na njene urgencije niko iz MF ne reaguje, te da ni njena ostavka ni urgencije nijesu proslijeđene Vladi na postupanje.
- Neposredni starješina organa, ministar finansija, u navedenom periodu u dva navrata je održao kratko usmene razgovore sa tužiljom, koji nijesu predstavljali konkretne aktivnosti osim u dijelu da je neposredni rukovodilac insinuirao da je državna sekretarka – tužilja, van njegovog znanja, dostavljala treću urgenciju na razmatranje i postupanje Komisiji za kadrovska i administrativna pitanja Vlade, što nije bilo saglasno sa faktičkim odgovornim aktivnostima tužilje. Tužilja je uz puni profesionalno integritet slijedila procedure rada Vlade koja saglasno Poslovniku obavezuje starješinu organa da pitanja iz domena državnog organa samostalno dostavlja na razmatranje i odlučivanje - navodi Kasalica u tužbi i dodaje da je sve vrijeme ispunjavala obaveze, iako su joj ćutanjem i Vlada i MF pokazali ,,duboko i namjerno institucionalno nepoštovanje“ kao državne sekretarke, građanke, ekonomistkinje i članice tima.
Od suda je tražila da obaveže Vladu da konstatuje njenu ostavku, imajući u vidu da takvo postupanje opterećuje njen lični integritet i profesionalni kredibilitet. Pritužbu na postupanje
Vlade i MF uputila je i zaštitniku ljudskih prava i sloboda 28. novembra, navodeći da nepostupanjem po njenoj ostavci krše njena prava.
- Uvjerena sam da, na osnovu dostavljenih dokaza, zaštitnik treba da obaveže Vladu Crne Gore i MF da poštuju pravo na ostavku iz ličnih razloga, pošto državna sekretarka ne radi ništa iz hira ili zbog interesne agende bilo koje provenijencije – zaključuje se u pritužbi Kasalice.