Kultura
  • Portal Analitika/
  • Kultura /
  • Trgovac antikvitetima decenijama držao Pikasovu sliku na zidu ne znajući čija je, ni koliko vrijedi

Danas se vrijednost djela procjenjuje na šest miliona eura

Trgovac antikvitetima decenijama držao Pikasovu sliku na zidu ne znajući čija je, ni koliko vrijedi

U gornjem lijevom uglu slike je karakterističan potpis slavnog umjetnika, no Luiđi Lo Roso to nije znao. Vjeruje se da je riječ o portretu Dore Mar 

Trgovac antikvitetima decenijama držao Pikasovu sliku na zidu ne znajući čija je, ni koliko vrijedi Foto: Guaridan
Portal AnalitikaIzvor

Slika koju je pronašao italijanski trgovac starim predmetima, čisteći podrum kuće na Kapriju, originalan je portret koji je naslikao slavni Pablo Pikaso, ustanovili su stručnjaci.

Nakon što je 1962. sliku slučajno pronašao u podrumu kuće, Luiđi Lo Roso je platno ponio sa sobom kući u Pompeje, gdje je sljedećih nekoliko decenija visila na zidu dnevne sobe, dok je njegova supruga sliku smatrala „užasnom“, piše The Guardian.

Danas se vjeruje da je riječ o portretu Dore Mar, francuske fotografkinje i slikarke koja je bila Pikasova dugogodišnja muza i ljubavnica. U gornjem lijevom uglu slike je karakterističan potpis slavnog umjetnika, no Luiđi Lo Roso to nije znao.

Tek mnogo godina kasnije, kad se njegov sin Andrea počeo interesovai za sliku, nakon što je u enciklopediji istorije umjetnosti uočio slična umjetnička djela i počeo postavljati pitanja o njima, javile su se sumnje u porodici Lo Roso, pa su potražili savjet tima eksperata.

Nakon višegodišnjeg istraživanja grafološkinja i članica naučnog odbora Fondacije „Arcadia“, Cinzia Altieri, koja se bavi procjenama, restauracijama i atribucijama umjetničkih djela, potvrdila je da je potpis na slici autentičan.

Danas se vrijednost tog Pikasova djela procjenjuje na šest miliona eura.

Pikaso je često boravio na Kapriju i vjeruje se da je slika, koja je nevjerovatno slična slavnoj“Buste de Femme” (Dora Maar), nastala između 1930. i 1936. godine.

Lo Roso je u međuvremenu umro, a njegov sin Andrea nastavio je potragu.

„Moj otac je bio porijeklom s Caprija i često je skupljao svakojake starine koje je potom prodavao u bescjenje. Ovu je sliku pronašao prije nego što sam se ja rodio i nije imao pojma ko je Pikaso. Nije bio pretjerano obrazovan. O Pikassovim sam djelima doznao listajući istorijsku enciklopediju. Usporedio sam i potpis. Neprestano sam ocu govorio da je sličan, no on se na to nije obazirao“, ispričao je Andrea.

Nekoliko je puta kontaktirao Fondaciju „Pikaso“ u Malagi, ali ni njeni zaposleni nisu pokazali interes da preispitaju tvrdnje, vjerujući da su neistinite. Fondacija ima konačnu riječ kada je posrijedi autentičnost slike, koja se sada nalazi u sefu u Milanu.

Luca Marcante, predsjednik Fondacije „Arcadia“ vjeruje da bi mogle postojati dvije verzije djela.

„Obje bi mogle biti originali. Vjerovatno je riječ o dva portreta, ne u potpunosti ista, no radi se o istoj temi koju je Pikasso naslikao u različitim periodima karijere. Jedno je sigurno: slika pronađena na Kapriju danas se čuva u trezoru u Milanu i autentična je“, rekao je Marcante za listIl Giorno.

Najavio je kako će uskoro predstaviti dokaze Fondaciji „Pikasso“, prenijela je Hina.

Portal Analitika