Propust Ministarstva zdravlja i poslanika, jer niko nije primijetio problem, sada jedino može da se ispravi tumačenjem Vrhovnog kasacionog suda.
Ministarstvo zdravlja donijelo je Zakon o psihoaktivnim kontrolisanim supstancama, koji je stupio na snagu 27. decembra 2010. Ali, taj zakon nije bio usklađen sa Krivičnim zakonom koji je važio od 3. septembra 2009. godine.
- U Krivičnom zakonu se navodi da je kažnjiva trgovina opojnim drogama u koje su po ranijem Zakonu o psihoaktivnim supstancama spadale i psihotropne supstance. Među psihotropnim supstancama, koje su u svim međunarodnim konvencijama označene kao opijati, jesu i ekstazi, amfetamin i metafetamin. Međutim, novi Zakon o psihoaktivnim kontrolisanim supstancama je razdvojio opojne droge od psihotropne supstance, za koje i sam konstatuje da su opijati, pa se pojavilo tumačenje da trgovina psihotropnim supstancama nije krivično djelo, jer se u Krivičnom zakonu navode samo opojne droge - objašnjava izvor Blica iz pravosuđa.
Zbog ovog propusta zakonodavca došlo je do zastoja u sudskim postupcima gdje se optuženi tereti za trgovinu psihotropnim supstancama.
- Sudije pokušavaju da prevaziđu problem tako što nalažu vještačenja. Amfetamin ima ista svojstva kao kokain, pa tako sudije dobijaju potvrdu da su psihotropne supstance droga. Međutim, pojedine sudije ovaj propust zakonodavca kruto tumače i donijele su prvostepene oslobađajuće presude – dodaje izvor beogradskog lista.
Zbog ovog propusta sada mogu da se izvuku i sitni dileri, ali i Milan Zarubica, koga Tužilaštvo za organizovani kriminal tereti da je pripremao proizvodnju i prodaju amfetamina. On je uhapšen za vrijeme svog slobodnog vikenda, jer služi pravosnažnu kaznu od 11 godina zbog istog krivičnog djela.
Još nema nijedne pravosnažne presude za trgovinu psihotropnim supstancama, kojom su optuženi oslobođeni zbog zakonskih propusta. Vrhovni kasacioni sud se angažovao u rješavanju ovog problema i uskoro će biti predloženo rješenje o kojem će odlučivati Krivično odeljenje najviše pravne instance u Srbiji. Inače, postojeći Zakon o psihoaktivnim kontrolisanim supstancama propisao je da ministar zdravlja do juna 2012. sačini listu zabranjenih supstanci, što još nije učinjeno.