Mladi iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije i Mađarske imali su priliku da se tokom trodnevnog programa upoznaju sa aktuelnim i važnim temama.
O demokratiji i participaciji mladih govorila im je omladinska aktivistkinja, Jelena Fuštić, primjere dobre prakse u oblasti ljudskih prava predstavili su im eksperti u oblasti omladinske politike u Mađarskoj, Ištvan Karasz i Lilla Nedzecky, dok je svoje znanje o procesu digitalizacije i zaštiti ličnih podataka predstavila Vladana Mrdak, ekspertkinja za IT arhitekturu iz Crnogorskog Telekoma. Programe mobilnosti i konferenciju "Future of Europe" predstavile su omladinske aktivistkinje iz Hrvatske i Slovenije, Doroteja Horvat i Sara Vilhar, a završno predavanje na temu medijske pismenosti održala je doktorantkinja na Univerzitetu Crne Gore, Jovana Davidović.
Svečani dio kampa otvorili su Ksenija Božović, vršiteljka dužnosti pomoćnice direktora Uprave za sport i mlade, Ana Popović, PR & event menadžerka EU Info centra i Jugoslav Radović, predsjednik NVO "Centar za omladinsku edukaciju". Učesnicima se putem video poruke obratio i direktor EYCA asocijacije, Manel Sanchez, koji je okupljenima čestitao omladinski praznik i predočio im prilike za sticanje novih znanja i vještina koje ova mreža pruža na evropskom nivou.
“Izuzetno smo zadovoljni kako je protekao prvi EYCA Educo kamp, kojim smo obilježili 12. avgust, Međunarodni dan mladih. Okupili smo inspirativne predavače, a svi učesnici pokazali su i veliko znanje i veliku zainteresovanost za položaj mladih u društvu i promjene koje mogu da pokrenu. Nadamo se da će EYCA Educo kamp postati tradicija, jer nam je misija da na dugi rok osnažujemo mlade. Podrška Uprave za sport i mlade i Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta omogućiće strateški razvoj programa u narednom periodu, kao i još kvalitetnije benefite i prilike za mlade na lokalnom i nacionalnom nivou”, saopšteno je iz projektnog tima Evropske omladinske kartice (EYCA).
Ana Popović je, u ime EU Info centra, kazala da joj je veliko zadovoljstvo što je EU delegacija prepoznala inicijativu da imamo dosta aktivnosti za mlade.
“I zahvalna sam na tome što postoji volja Uprave za sport i mlade i NVO „Centar za omladinsku edukaciju“ da sprovode ovakve aktivnosti, koje će EU Info centar uvijek rado podržati”, izjavila je ona.
Jelena Rakčević, jedna od učesnica kampa, kazala je da je srećna što jeimala priliku da prisustvuje kampu i zahvalna organizatorima što su je odabrali u velikom broju prijava.
“Bilo mi je veoma korisno slušati kvalitetna predavanja, pogotovu u oblasti ljudskih prava, medijske pismenosti i digitalizacije, jer smatram da su te teme veoma bitne za nas, mlade ljude. Nadam se da će ovo biti praksa i radujem se novim druženjima”, rekla je ona.
Evropska omladinska kartica je društveno odgovorni program koji mladim ljudima (13 - 29 godina) omogućava ulazak u svijet informacija, mobilnosti, neformalne edukacije, umrežavanja na nacionalnom i evropskom nivou, kao i korišćenja velikog broja povlastica u Crnoj Gori (kroz partnerstvo sa više od 270 kompanija) i Evropi (više od 70.000 kompanija).
Projekat Evropske omladinske kartice u Crnoj Gori sprovodi NVO „Centar za omladinsku edukaciju“, uz podršku i pokroviteljstvo Uprave za sport i mlade i Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta.