Zanimljivosti

Trikovi koji mogu da vam pomognu da zaustavite štucanje

Mogući uzroci štucanja su različiti. Na primjer, može biti uzrokovano brzim jedenjem i gutanjem vazduha, što može iritirati dijafragmu

Trikovi koji mogu da vam pomognu da zaustavite štucanje Foto: Shutterstock/Nicoleta Ionescu
Portal AnalitikaIzvor

Koliko puta vam se dogodilo da vas štucanje napadne u trenutku kada treba da budete ozbiljni i koncentrisani na zadatak? Na kraju krajeva, kada razmislite o tome, da li ikada postoji dobar trenutak za štucanje? Ova nezgodna pojava je zapravo iznenadni i nevoljni grč dijafragme, mišića koji učestvuje u disanju.

Ovaj grč izaziva naglo zatvaranje glasnih žica, što stvara karakterističan zvuk – to iritantno štucanje, prenosi Večernji hr.

Iako obično bezopasno i kratkotrajno, produženo štucanje može biti veoma neprijatno. Srećom, postoje brojni trikovi koji pomažu da se to zaustavi.

Mogući uzroci štucanja su različiti. Na primjer, može biti uzrokovano brzim jedenjem i gutanjem vazduha, što može iritirati dijafragmu.

Jedan od uzroka su promjene temperature – konzumacija veoma hladnih ili toplih napitaka takođe može izazvati štucanje.

Stručnjaci navode i iritaciju nerva vagusa koji je vezan za dijafragmu, kao i stres i uzbuđenje, kao i prekomjernu konzumaciju alkohola, koji iritira sistem za varenje i utiče na refleks štucanja.

Iako ne postoji jedno rješenje za sve, mnoge metode djeluju tako što prekidaju ciklus štucanja utičući na dijafragmu, nerve ili disanje.

Među pomenutim trikovima je zadržavanje daha što duže možete da biste povećali nivo ugljen-dioksida u krvi i podstakli dijafragmu da se opusti.

Takođe možete pokušati da pijete vodu tako što ćete se nagnuti naprijed i piti sa suprotne ivice čaše. Ovo može zbuniti refleks gutanja i prekinuti štucanje.

Ako to ne uspije, pojedite kašiku meda jer njegova gusta i ljepljiva tekstura može da stimuliše vagusni nerv.

Neki stručnjaci takođe predlažu da približite koljena grudima i zadržite tu poziciju nekoliko sekundi da biste rasteretili dijafragmu.

Ako i dalje štucate, pokušajte sljedeće – udahnite duboko kroz nos i polako izdahnite kroz usta da biste smirili tijelo i opustili disanje, ili nježno masirajte područje dijafragme kružnim pokretima da biste stimulisali cirkulaciju i olakšali opuštanje mišića.

Iako bezopasno, štucanje može biti prilično iritantno.U većini slučajeva, prestaje sam od sebe u roku od nekoliko minuta do sat vremena. Međutim, ako traje duže od 48 sati, to može biti znak ozbiljnijeg zdravstvenog problema i trebalo bi da potražite medicinsku pomoć, prenosi Večernji.hr.

Portal Analitika