Kako je Tripković kazao vladavina prava i predvidiv poslovni ambijent, ključni su preduslovi zaprivlačenje stranih investicija u Crnu Goru i poboljšanje poslovnog ambijenta, a česte izmjene sistema oporezivanje i poreskih stopa unose nesigurnost i dodatne troškove, te da na taj način destimulišu potencijalne investitore.
''Kako bi iskoristili te potencijale jako je važno da obezbijedimo, primjenu vladavine prava i predvidiv poslovni ambijent, zato što su to dvije ključne karakteristike kojima se strani investitori vode prilikom odlučivanja o određenoj investicionoj destinaciji'', kazao je Tripković.
Razloga za opzimizam, kaže ima.
''Ja sam uvjeren da CG ima da odigra kvalitetnu ulogu u toj priči ne samo u turizmu. Ono što nas raduje da postoje najave i ambicije investitora da investiraju ček u neke proizvode i usluge koje mogu biti izvozni potencijal'', ističe Tripković.
Kako dalje navodi, digitalna transformacija je jedan od glavnih izazova unaprjeđenja poslovnog ambijenta.
''Ako bih izdvojio prvi među jednakima onda bi to bila digitalna transformacija. I to iz razloga što je ubrzanje digitalne transformacije crnogorskog društva direktno implicira i unapređuje trenutnu situaciju i u ostlim oblastima. Međutim nikako ne smijemo zaboraviti ni suzbijanje sive ekonomije koja je jako ukorijenjena u crnogorskom društvu i to ne samo u obliku stvaranje nelojalne konkurencije, gdje određene kompanije koje poštuje sve regulative, izmiruju sve obaveze su često nekonkurentne u odnosu na one koje to ne rade, već i iz praktičnih razloga, finasijske prirode koji CG donose enormne gubitke'', kazao je Tripković.
Kako je naveo, većina članica (čak 84 odsto) AmCham-a smatra da trenutna situacija nosi jako veliki rizik, tj. da je veliki rizik trenutno nepredvidivost tržišta na kojima poslujemo ako na to dodamo i nepredvidiv polsovni okvir definitivno je jasno da stanje naše privrede nije u najboljoj situaciji.
''Ono što raduje da većina članica, naredni period od pet godina posmatra sa optimizmom obzirom na najve po pitanju donošenje velikog broja regulativa u cilju približavanja EU, što će nesumnjivo unaprijediti poslovni ambijent u CG. Nažalost promjene i izmjene poreskih politika koje su definisane predlogom budžeta nijesu donesene u skladu sa konsultacijama, sa poslovnom zajednicom, Američkom privrednom komorom što nije u skladu sa potrebom za uspostavljanje dijaloga, kao i potrebom za definisanje predvidivog poslovnog okvira sve mejer koje negdje da imaju za cilj poskupljenje prozvoda, smanjenje kupovne moći građna, kao što je drastično povećene akciza koje je predloženo nacrtom budžeta, ne mogu stimulisati da potrošnja bude veća, mogu doprinijeti da siva ekonomija bude veća, to nikako ne može bitio dobro za crnogorsko društvo'', zaključio je Tripković.