Region

Trodnevna konferencija „Gender mainstreaming in migration“ održava se u Sarajevu

Pored dokaza o rodno-specifičnim karakteristikama migracija, značajan broj migracijskih politika i propisa i dalje nisu rodno-specifični

Trodnevna konferencija „Gender mainstreaming in migration“ održava se u Sarajevu Foto: HAJDE Udruženje za pomoć i razvoj
HAJDE Udruženje za pomoć i razvojIzvor

U organizaciji Hilfswerk Internationala i Udruženja za pomoć i razvoj „HAJDE“, u saradnji sa Agencijom za ravnopravnost spolova BiH, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice i Regionalnim centrom MARRI, trodnevna konferencija o rodno zastupljenim pitanjima u oblasti migracija okuplja predstavnike institucionalnih i sigurnosnih struktura, ambasada, međunarodnih organizacija i organizacija civilnog društva zemalja: Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Srbije, Albanije, Kosova i Bosne i Hercegovine.

Iako je u okviru pitanja migracija jasno uočena njihova rodna priroda, značajan broj propisanih politika kao i strategija ne pridaje dovoljno važnosti pitanjima roda, u navedenom kontekstu. S tim u vezi, rodni aspekti migracija uglavnom bivaju zanemareni ili potcijenjeni, što u konačnici dovodi do negativnih, nepredviđenih posljedica na štetu ranjivih i zanemarenih kategorija u procesu migracija.

Samra-Filipovic-Hadziabdic

Semra Filipović Hadžiabdić

Samra Filipović-Hadžiabdić, direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH, upozorava na nepriznavanje i nevidljivost žena migrantkinja te (ne)definiranje žena u zakonima i teoriji o migracijama, što je imalo negativan uticaj na njihova socijalna prava. Tim povodom, grupe žena prinuđene da putuju same ili sa djecom, žene trudnice, dojilje, adolescentkinje kao i dječaci i djevojčice bez pratnje te osobe sa invaliditetom, nerijetko se nalaze u posebnom riziku od prinude, eksploatacije, trgovine ljudima i drugim vrstama nasilja.

Sasha-Kocev

Sashko Kocev, direktor Regionalnog centra MARRI, ističe važnost činjenja daljih koraka i razgovora o rodno specifičnim potrebama, uz naglasak da MARRI prepoznaje važnost gender “mainstreaming -a” u praksi i nastoji ulagati napore kako bi se osigurala primjena rodne perspektive u pravnim, strateškim i operativnim dokumentima relevantnim za migracije. MARRI posjeduje i ovlaštenja u traženju održivih rješenja koja će poboljšati upravljanje migracijama u regiji, istovremeno osiguravajući zaštitu ljudskih prava migranata i rješavanje pitanja njihovih potreba.

Suzana Jašarević

 Suzana Jašarević, regionalna direktorica za Balkan Hilfswerk Internationala, smatra današnju regionalnu konferenciju koju Hilfswerk International organizuje u saradnji sa Regionalnim centrom MARRI, prilikom da se razgovara o integriranju rodne perspektive u zakonske, političke i institucionalne okvire, kao i razumijevanju rodnog koncepta u polju kontrole iregularnih migracija.

„Ključni akteri, sa područja zapadnog Balkana, razmatrat će ulogu rodnih mehanizama iz regionalne i EU prespektive. Pored ovoga, u narednom periodu planiramo više regionalnih događaja, u saradnji sa MARRI, na teme readmisije, azila i drugih polja relevantnih za smanjenje iregularnih migracija prema EU, sa učešćem relevantnih predstavnika institucija i agencija, kako lokalnih tako i međunarodnih“, dodaje Jašarević.

Trodnevna konferencija jedan je od događaja u okviru projektih aktivnosti koji sprovodi Hilfswerk International u partnerstvu sa Udruženjem HAJDE, u sklopu projekta “Smanjenje neregularnih migracija u EU putem jačanja kapaciteta struktura povezanih sa migracijama na zapadnom Balkanu”, sufinansiranog od strane Fonda za azil, migracije i integracije (AMIF) i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Austrije (BMI) posvećenog procesima umrežavanja zemalja zapadnog Balkana u pogledu regulativa, propisa i postupaka za postupanje i tretiranje migranata, sa svrhom reduciranja ilegalnih migracija ka zemljama EU.




Portal Analitika