Društvo

Od 17. vijeka do danas

Trusno područje: Ovo su najjači i najsmrtonosniji zemljotresi u našoj regiji

Sinoćnji zemljotres kod Stoca samo je još jednom podsjetio žitelje Crne Gore i susjedstva u kako trusnoj regiji žive.

Trusno područje: Ovo su najjači i najsmrtonosniji zemljotresi u našoj regiji Foto: arhiva
M.P.
M.P.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Dok je sinoćnji zemljotres bio najjači sa epicentrom u Bosni i Hercegovini u posljednjih 50 godina, države regiona pamte i one sa mnogo težim posljedicama.

Najgori i najrazorniji dogodio se u 17. vijeku. Kada je u pitanju novija istorija, najjači je bio onaj iz 1979. godine u našoj državi, a najsmrtonosniji 1963. u Skoplju.

Zemljotres u Dubrovniku (1667)

U istorijskim arhivima posebno mjesto zauzima 6. april 1667. godine, kada je razoran zemljotres pogodio područje današnjeg crnogorskog i hrvatskog primorja. Potres je imao jačinu od 7,4 stepena Rihterove skale, epicentar je bio kod Dubrovnika, a sa zemljom su sravnjeni gotovo svi objekti od Dubrovnika do Budve. 

Procjene su govorile da je u zemljotresu poginulo između tri i pet hiljada ljudi.

Najteže je bilo u Dubrovniku, gdje su pod ruševinama građani umirali danima. Pritom, ta je nesreća praćena i velikim požarom koji je pogodio Dubrovnik.

Zemljotres u Beratu (1851)

Albanski grad Berat je 1851. godine pogodio snažan zemljotres, u kojem je poginulo oko 400 ljudi.

Zemljotres se dogodio 17. oktobra i srušen je znatan dio građevina u tom starom gradu. Ipak, nije poznato koja je bila jačina potresa.

Zemljotres u Skadru (1905)

Prvog juna 1905. godine, u Albaniji i Crnoj Gori dogodio se zemljotres jačine 6,6 stepeni Rihterove skale, sa epicentrom kod Skadra.

U zemljotresu je poginulo oko 200 ljudi. Pritom je u gradovima na crnogorskom primorju i na sjeveru Albanije bilo mnogo srušenih objekata. Samo u Skadru, bez domova je ostalo više od 1.500 porodica.

Zemljotres u Skoplju (1963)

Najgori zemljotres koji se dogodio u prošlom vijeku u našoj regiji bio je onaj iz 1963. godine, čiji je epicentar bio kod Skoplja.

Potres jačine 6,1 stepen Rihterove skale izazvao je katastrofalne posljedice, a poginulo je između 1.000 i 1.100 ljudi. 

Gotovo 200 hiljada ljudi ostalo je bez domova, materijalna šteta bila je nemjerljiva, a u zemljotresu je uništeno 80 odsto objekata u samom Skoplju.

Zemljotres u Banjaluci (1969)

Šest godina kasnije, snažan zemljotres pogodio je Banjaluku sa okolinom. 

Njegova jačina iznosila je šest stepeni po Rihterovoj skali. Sam zemljotres, koji se dogodio u 16:30 časova, zapravo, bio je 'najavljen' serijom manjih, koji su registrovali od ponoćnih sati.

Uzrokovao je velike materijalne štete, a poginulo je 15 ljudi.

Zemljotres u Crnoj Gori (1979)

U istoriji naše države, nezaobilazna je 1979. godina, kada je Crnu Goru pogodio zemljotres jačine sedam stepeni Rihterove skale. Bio je to najjači zemljotres u novijoj istoriji naše regije.

Potres se dogodio u 6:19 časova, epicentar je bio nadomak naše obale, a upravo u mjestima na njoj dogodila su se velika razaranja. 

Poginulo je 136 ljudi, od čega 101 u Crnoj Gori i 35 u Albaniji.

Bez domova je ostalo više od 100 hiljada ljudi.

Portal Analitika