Indeksi vodećih evropskih berzi izgubili su 0,4% vrijednosti tokom jutrošnjeg trgovanja, nakon što je ocijenjeno da su izgledi za drugo povećanje kamatnih stopa u Velikoj Britaniji u tri mjeseca, oštrija politika ECB i šok od 20% pada vrijednosti akcija kompanije Meta, u čijem je vlasništvu Facebook prekinuli trodnevni rast.
Valute
Na tržištu valuta, defanzivno raspoloženje omogućilo je američkom dolaru da vrati dio izgubljene vrijednosti. Inflatorni pritisci su opterećivali obveznice, iako se nakon intenzivnih aktivnosti centralne banke činilo da prava akcija tek dolazi.
Predviđa se da će Banka Engleske kasnije povećati stope na 0,5%, a očekuje se da će i vlada Velike Britanije objaviti subvenciju računa za energente.
Očekivanja su i da Evropska centralna banka vjerovatno neće donijeti odluku o promjeni politike, ali ovonedjeljna rekordno visoka inflacija u eurozoni i nedavno objavljeni optimistični podaci o radnoj snazi podigli su očekivanja kada je u pitanju promjena pristupa.
Akcije
Tržišta akcija su juče pretrpjela težak udarac, a situacija se ni tokom jutrošnjeg trgovanja nije promijenila nabolje, iako su informacije vezane za centralne banke djelimično otklonile zabrinutost da bi kapital mogao da nastavi da gubi vrijednost.
Fjučersi na akcije američkih kompanija naglo su izgubili vrijednost, posebno za kompanije koje se kotiraju na Nasdaqu kojim dominira tehnološki sektor nakon što su razočaravajuća zarada i prognoze vezane za kompanije Meta Facebook, Instagram i Whatsapp doprinijeli gubitku od 200 milijardi dolara tržišne vrednosti.
I druge kompanije iz oblasti društvenih mreža su takođe izgubile dio vrijednosti, uključujući Twitter, Pinterest i Spotify, koje su posebno pogođene zbog dezinformacija o vakcinaciji protiv COVID-a.
Ocjena tržišnih analitičara koju je objavio Reuters je da ulagači u akcije kompamnije Meta počinju da shvataju da kupovina njihovih akcija uglavnom više nije ulaganje u njihovu reklamnu platformu, već više liči na obavezu za koju se vjeruje da će metaverzum zamijeniti veći deo iskustva današnjih korisnika interneta.
Inflacija
Na tržištima u razvoju pritisak je ponovo rastao na tursku liru nakon što je inflacija dostigla skoro 50%, kao i na rusku rublju, koja je ponovo oslabila nakon što su tenzije oko Ukrajine podstaknute premiještanjem 3.000 američkih vojnika u istočnu Evropu.
To je uslijedilo nakon što su cijene nafte takođe snižene budući da su Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici, zajedno poznati kao OPEC+, ostali pri planiranom umjerenom povećanju proizvodnje. Na raspoloženje na tržištima negativno je uticala i informacija da su podaci o radnim mjestima SAD bili slabiji nego što se očekivalo.
Nafta
Kada je riječ o naftnom tržištu cijena Brenta snižena je 77 centi, ili 0,8%, na 88,71 dolara za barel.
Deset članica OPEC-a sa kvotama u grupi OPEC+ povećalo je proizvodnju za oko 210.000 barela na dan tokom januara, dok je ruska proizvodnja porasla za oko 100.000 barela na dan, prema podacima koje je objavio Reuters.
Čak i ako se dopuštaju neka mala povećanja u drugim članicama OPEC+ grupe koje nijesu članice OPEC-a, i dalje bi se činilo da grupa ponovo nije imala dovoljno snage da poveća proizvodnju u skladu sa svojim navedenim ciljem.
Pitanje za tržište je da li vjeruje da OPEC+ može na kraju da se vrati na ispunjavanje svojih ciljeva proizvodnje, čime će isporučiti najmanje milion barela dnevno više u današnjim uslovima, dok će i dalje povećati proizvodnju za dodatnih 400.000 barela na dan svakog narednog mjeseca.