Posjeta se smatra istorijskom, jer će se prvi put na ovako visokom nivou naći predstavnici pravoslavlja i hrvatskog katoličanstva.
Patrijarh sa članovima crkvene vlade sastaće se, kako je najavljeno, sa zagrebačkim nadbiskupom kardinalom Josipom Bozanićem i Stalnim vijećem Katoličke crkve, a u odvojene posjete primiće ih predsjednik Hrvatske Ivo Josipović i premijer Zoran Milanović.
Analitičar religije Živica Tucić kazao je da je veoma ohrabren ovom posjetom i objašnjava da je riječ o susretu predstavnika Svetog arhijerejskog sinoda, odnosno crkvene vlade koja je najviši organ Crkve poslije Svetog arhijerejskog Sabora, s predstavnicima Stalnog vijeća Katoličke crkve.
- Dobro je da dolazi do ovog susreta, iako je do njega moglo doći i ranije. U ovom trenutku ovaj susret je veoma značajan za međusobno upoznavanje i uspostavljanje bližih kontakata crkava dva naroda, koji žive u susjednim zemljama i u svakoj od njih su pomiješani. Zato će ovaj susret sigurno doprinijeti smanjivanju međunacionalnih tenzija - smatra Tucić.
On je podsjetio i na česte susrete bivšeg predsjednika Srbije Borisa Tadića sa hrvatskim kolegom Ivom Josipovićem.
Poželjno bi bilo, smatra on, da se ovaj vid susrijetanja nastavi, odnosno da Stalno vijeće iduće godine uzvrati posjetu Beogradu i da se ovaj kontakt institucionalizuje.
Tucić je Tanjugu rekao da će, možda, neki imati utisak da je ovo "nova orijentacija SPC", ali je dodao da on misli da je patrijarh srpski Irinej zapravo uvijek bio otvoren za međuhrišćanski dijalog.
U Evropi je veliki utisak ostavila njegova posjeta Beču 2010. godine i bečkom katoličkom kardinalu Šenbornu, kada je istakao dijalošku dimenziju pravoslavlja i značaj kontakata između hrišćanskih crkava, ukazao je Tucić.
- Saradnja bogoslovskih fakulteta traje decenijama, to je bio hrišćanski trougao Ljubljana - Zagreb - Beograd. Koliko znam, Zagreb insistira na bilateralnim kontaktima i šteta je da ne može da se ponovo uspostavi stara trijada. Bogoslovi su oni koji ujedno i kao naučnici najlakše uspostavljaju i neguju kontakte, razmenjuju radove. U tome je i pokojni profesor Radovan Bigović imao znatnog udjela - istakao je Tucić.
On očekuje da će u petak sa Kaptola vjernicima obje crkve, oba naroda, biti upućena i određena jasna poruka da, i pored vjerskih razlika, i pored bolnog međusobnog istorijskog iskustva 20. vijeka, hrišćanski je sarađivati, susrijetati se, praštati i primati oproštaj.
To bi, vjeruje on, bio početak saradnje koju treba prenijeti i na niže nivoe, kako se duh tolerancije ne bi zadržao samo na najvišem nivou.
- Crkve nikada ne djeluju brzo, pa je početak uvijek težak - konstatovao je Tucić.
Kao pozitivne primjere on je naveo da je čak i u okviru jedne vjere, katoličke, njemačko-poljska saradnja crkava teško uspostavljena i sada je na izuzetnom nivou.
Tucić je podsjetio i da Rusi i Poljaci, pravoslavni i katolici, ovog ljeta prvi put potpisuju zajedničku dekalarciju, ne zaboravljajući prošlost, ali upirući pogled u budućnost.
- Tako nešto treba da se postigne između Beograda i Zagreba. Istorijska opterećenja ne treba stavljati pod tepih, njima treba da se bave, ako treba i godinama predstavnici crkava i istorijske nauke. Ima se što razjašnjavati i s tim se mora početi - kazao je Tucić, poručivši da ni Pravoslavna, a ni Katolička crkva ne treba da se boje što će sada reći vjerski, ali i politički ekstremisti i fundamentalisti.