Svijet

Bivši kineski detektiv govorio o mučenju Ujgura u toj državi

Tukli smo ih, padali su na pod plačući, pojedini su izvrgavani seksualnom nasilju i strujnim udarima

Bivši detektiv iz Kine progovorio je za CNN o mučenju Ujgura u logorima u toj državi. Tokom razgovora, koji je vođen u Evropi, on se predstavio samo kao Đijang, želeći da zaštiti porodicu, koja je i dalje u Kini.

Tukli smo ih, padali su na pod plačući, pojedini su izvrgavani seksualnom nasilju i strujnim udarima Foto: EUreporter
Agencije / CNNIzvor

"Racije u Ćinjangu počinjale bi nakon ponoći, kada su stotine naoružanih policajaca išle od kuće do kuće. Izvlačili bi ljude iz kuća, stavljali im lisice na ruke i poveze preko očiju, prijeteći da će ih ubiti ako budu pružali otpor. Sve smo ih nasilno odvodili tokom noći. Morali smo da ih tučemo, udaramo nogama, dok ne bi padali na pod plačući", istakao je on, dodajući kako su svi zatvorenici Ujguri bili brutalno tučeni tokom ispitivanja, nezavisno od toga da li su muškarci, žene, pa čak i djeca u uzrastu od 14 godina.

Čvrsto vjerujem da su bili nedužni

Kako ističe Đijang, zatvorenike su vezali za stolice, a pojedini su izvrgavani seksualnom nasilju i strujnim udarima, te prisiljavani da danima budu budni. Zatvorenim Ujgurima uskraćivali su hranu i vodu.

"Policajci bi im čizmom stali na lice i tjerali ih da priznaju, jer svi su bili osumnjičeni za terorizam. Ipak, sada čvrsto vjerujem da niko od stotina zatočenih Ujgura nije napravio nikakav zločin. Oni su samo obični ljudi", sa kajanjem je kazao bivši detektiv.

Tortura bi prestajala tek kada bi osumnjičeni sve priznali. Potom bi ih premještali u druge ustanove - zatvore ili logore, u kojima bi bili pod budnom pažnjom čuvara.

Kako bi potvrdio svjedočenje, Đijang je ekipi CNN pokazao policijsku uniformu, službena dokumenta, fotografije, pa i video zapise iz Kine, a dio materijala nije mogao biti objavljen zbog zaštite njegovog identiteta.

"Kada sam prvi put bio raspoređen u Ćinjangu, želio sam istinski pomoći u borbi protiv terorističke prijetnje. Šef mi je kazao - separatističke snage žele da podijele našu državu, moramo se obračunati sa njima", ističe on.

Finansijski nagrađivani za radne zadatke

Radni zadaci, dodaje Đijang, bili su finansijski nagrađivani.

"Dok sam bio tamo raspoređen, primao sam dvostruko veću platu i imao mnoge druge benefite", dodaje on.

"Zvaničnici su tretirali Ćinjang kao ratnu zonu, a policajcima je rečeno kako su Ujguri neprijatelji države. Javna je tajna da je oko 900 hiljada Ujgura i drugih manjina u toj regiji privedeno tokom samo jedne godine. Vjerovatno bih i sam bio uhapšen da sam odbio neki zadatak. Svaki policajac dobio bi popis imena koje mora zatvoriti, morala je da se ispuni kvota, znalo se tačno u broj koliko Ujgura mora završiti u logoru. Ako bi se neko opirao, policajci bi mu držali pištolj uz glavu", zaključuje Đijang.

Procjena zapadnih službi je kako je od 2017. godine oko dva miliona Ujgura i drugih etničkih grupa bilo zatvoreno u logorima za internaciju i Ćinjangu. Iz Kine, ipak, tvrde kako su ti centri namijenjeni borbi protiv terorizma i separatizma, oštro demantujući optužbe da se na tim mjestima krše ljudska prava.

Portal Analitika