Sporazum je uslijedio nakon višenedjeljnih pregovora i obećanja Evrope o velikoj pomoći Tunisu u iznosu od milijardu eura za pomoć njegovoj narušenoj ekonomiji, spasavanje državnih finansija i rješavanje migrantske krize. Većina sredstava zavisi od ekonomskih reformi.
"Sadrži sporazume o narušavanju poslovnog modela krijumčara ljudi i trgovaca ljudima, jačanju granične kontrole i poboljšanju registracije i povratka. Sve suštinske mjere za jačanje napora da se zaustave neregularne migracije", naveo je holandski premijer Mark Rute na Tviteru.
On je dodao da je riječ o istinskoj prekretnici i "obećavajućem početku sveobuhvatnog sporazuma".
Šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da će blok izdvojiti 100 miliona eura Tunisu kako bi mu pomogao u borbi protiv ilegalne migracije. Sporazum promoviše makroekonomsku stabilnost, trgovinu i investicije, tranziciju ka zelenim energijama i legalnu imigraciju.
Hiljade afričkih migranata bez dokumenata pohrlilo je u grad Sfaks posljednjih mjeseci u nastojanju da u čamcima trgovaca ljudima krenu ka Evropi, što je dovelo do migrantske krize bez presedana za Tunis.
"Veoma smo zadovoljni, to je još jedan važan korak ka stvaranju istinskog partnerstva između Tunisa i EU, koje može na integrisan način da riješi migracionu krizu“, rekla je italijanska premijerka Đorđa Miloni.
Meloni, čija je zemlja pretrpela nagli porast broja čamaca sa ilegalnim migrantima, rekla je da će sljedeće nedjelje u Rimu biti održana međunarodna konferencija o migracijama sa brojnim šefovima država, uključujući tuniskog predsjednika Kajsa Sajeda.
Oko 75.065 migranata stiglo je u Italiju do 14. jula naspram 31.920 u istom periodu prošle godine, pokazuju zvanični podaci. Više od polovine je došlo iz Tunisa, pretekavši Libiju, koja je tradicionalno bila glavna tranzitna linija za migrante na njihovom putu ka Evropi.