Društvo

Sporovi protiv Ministarstva kojim je upravljala bivša ministarka Vesna Bratić se nižu

Tužba zbog smjene direktorice koja je preminula

Protiv Ministarstva prosvjete nauke, kulture i sporta vodi se sudski postupak zato što je bivša ministarka Vesna Bratić ranije razriješila direktoricu škole - koja je umrla.

Tužba zbog smjene direktorice koja je preminula Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Pobjeda je 22. juna prošle godine objavila razrješenje koje je potpisala Bratić, kada je u jednom talasu izdala uniformna razrješenja. Tako je Gordana Radović, koja je preminula u martu te godine - u junu smijenjena sa mjesta direktorice Obrazovnog centra u Plužinama.

Akt o razrješenju nije stigao aktuelnom direktoru Nikoli Agramoviću - već bivšoj direktorici.

Radović je bila direktorica Obrazovnog centra Plužine od osnivanja, 1. septembra 2009. godine, do 2019. godine. Zbog teške bolesti je bila primorana da ode u invalidsku penziju. Rješenje o razrješenju je stiglo u junu mjesecu 2021. godine.

Zaštitnica imovinsko pravnih interesa Crne Gore Bojana Ćirović kazala je Pobjedi da se, između ostalog, pred Osnovnim sudom u Nikšiću vodi taj postupak, koji su pokrenuli Dragan Radović i druge osobe. U tom predmetu se traži naknada nematerijalne štete.

Tada je ministarka Bratić, kako bi pto hitnije smijenila direktore, razriješila Miloša Mrvaljevića sa mjesta direktora OŠ "Jagoš Kontić" - u kojoj nikad nije ni radio.

Cirkularne smjene

Krajem maja prošle godine Skupština je usvojila izmijenjeni Opšti zakon o obrazovanju i vaspitanju kojim su se smijenili direktori i pomoćnici crnogorskih škola i vrtića.

Javnost je kritikovala Bratić što su direktorima i direktoricama poslali cirkularna rješenja i to putem Pošte. Niko ih nije pozvao na razgovore. Svima je ispisano da su ostali bez te funkcije zato što nijesu formirali školske odbore. Direktori su oštro reagovali na te optužbe, navodeći da ministarka nije mogla ništa sporno da im pronađe u radu. Govorili su da ih je zato optužila za nešto što nije bilo u njihovoj nadležnosti, da nijesu mogli da iskontrolištu određene procese. Da bi formirali školske odbore neophodno je bilo Ministarstvo da delegira svoje predstavnike što taj resor nije učinio.

Nakon razrješenja, oko 160 direktora/ica škola, pokrenulo je sudske sporove, tražeći da im se nadoknadi šteta što su mimo zakona smijenjeni sa funkcija. Prvostepene presude pristižu u njihovu korist.

Kako smo ranije pisali, Osnovni sud u Podgorici poništio je prvostepenom presudom kao nezakonito rješenje Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta kojim je Olivera Delibašić 12. jula prošle godine razriješena dužnosti direktorice OŠ ,,Janko Bjelica“ u Donjim Crkvicama u nikšićkoj opštini. To je prva presuda u korist smijenjenih direktora sa rukovodeće pozicije u nekoj od osnovnih škola. Prethodno je ista sudska odluka usvojena po tužbi direktorice cetinjske gimnazije Danijele Bokan.

Nedavno je postala pravosnažna presuda jednog direktora koji je smijenjen ranije, u januaru. Viši sud u Podgorici potvrdio je presudu Osnovnog suda u Danilovgradu da je Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta mimo zakona smijenilo direktora Policijske akademije Bobana Šaranovića. Odbijena je kao neosnovana žalba resora Bratić. Njemu je Ministarstvo stavljalo na teret da je zloupotrijebio službeni položaj, ali u presudi piše da je Ministarstvo bilo dužno da u postupku utvrdi da je Šaranović izvršio krivično djelo zloupotreba položaja, a ne da samoinicijativno preuzima ulogu krivičnog suda i utvrđuje povredu zakonskih odredbi Krivičnog zakonika.

Prije Šaranovića, još jedan smijenjeni direktor dobio je pravosnažnu presudu – direktor Srednje elektrotehničke škole ,,Vaso Aligrudić“ Veselin Pićurić koji je, takođe u januaru prošle godine, ostao bez funkcije.

Nedavno je ministar Miomir Vojinović kazao u intervjuu Pobjedi da su preuzeli odgovarajuće mjere u cilju saniranja nastale situacije povodom smjene direktora. Tražili su saradnju sa zaštitnikom imovine Crne Gore, koji zastupa državu u imovinsko-pravnim sporovima, a sve kako bi smanjili evidentne velike troškove koji ih očekuju.

Vojinović je tada najavio i da kontroliše rad novih direktora, te da je nekoliko njih smijenio sa tih funkcija.

Lažna depolitizacija

Ministarka Bratić najavljivala je da su smjene nužne kako bi se depolitizovao školski sistem. Ubjeđivala je javnost da više neće biti potrebna partijska knjižica kao uslov da neko bude na direktorskoj funkciji, ali tako nije bilo u praksi. Pojedini poslanici opozicije su u Skupštini javnosti predočili dokaze da su nova direktorska mjesta podijeljena po dubini, između partija. Objelodanili su tabelu gdje je sve to uređeno po Dontovoj formuli.

S druge strane, pojedinci su pokrenuli i nove tužbe protiv Ministarstva, osporavajući i neke druge odluke Bratić. Tačnije, profesor nikšićke Gimnazije ,,Stojan Cerović” mr Aleksandar Vujković podnio je tužbu protiv Ministarstva prosvjete tražeći da se poništi odluka o izboru direktora koju je donijela bivša ministarka Vesna Bratić. Sporni konkurs je raspisan 15.novembra prošle godine, a umjesto da se po njemu odluči u roku od 45 dana, Bratić je to učinila tek 15.aprila.

Portal Analitika