Državna revizorska institucija izrazila je uslovno mišljenje na finansijsku i negativno na reviziju pravilnosti poslovanja Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP) za 2020. godinu. Revizori su utvrdili da je vrijednost sudskih sporova u kojima je EKIP tužena u prošloj godini iznosila 17,3 miliona eura.
EKIP je prošle godine ostvario prihod od skoro pet miliona eura, što je za 192 hiljade više od planiranog, dok su rashodi bili 3,2 miliona eura, 838 hiljada manje od planiranih. Revizori su utvrdili da troškovi koji se odnose na sponzorstva, donacije, prevoz, zimnicu, poreze i doprinose, varijabile, nagrade i pomoć zaposlenima, u iznosu od 309,4 hiljade eura nijesu evidentirani na odgovarajućim računima. Utvrđeno je i da je za troškove reprezentacije biznis karticom plaćeno 11,6 hiljada eura, od kojih je hiljadu podignuto u gotovini, za šta ne postoji dokumentacija. DRI je ukazala EKIP-u da je neophodno da troškove pravdaju advekvatnom dokumentacijom u skladu sa Zakonom o računovodstvu.
EKIP će morati realnije da planira rashode, nakon što je DRI utvrdio da je prošle godine potrošeno više od planiranog. Tako su prevoz i zimnica koštali umjesto 99,6 hiljada preko 123 hiljade, za donacije je umjesto deset hiljada potrošeno skoro četiri puta više, a za sudske troškove je umjesto planiranih 13,5 hiljada plaćeno 66 hiljada. Sindikalna organizacija koštala je deset hiljada više od planiranih 40 hiljada eura. DRI je dala preporuku da se uspostavi kontrola i unutrašnja revizija, te da se uvede limit za reprezentaciju i gorivo, jer internim aktima nije definisano ko ima pravo na ove benefite.
Netransparentno zapošljavanje
EKIP je propuštao da prilikom zapošljavanja oglašava slobodna radna mjesta i nudi izmijenjene uslove dotadašnjim pripravnicima koje je primao za stalno. Revizori ocjenjuju da će ubuduće na transparentniji način morati da zapošljavaju nova lica, te da poštuju zakone o radu i posredovanju pri zapošljavanju. Neusklađeni su pravilnik o zaradama i odluka o zaradi predsjednika i članova savjeta sa zakonom o zaradama zaposlenih u javnom sektoru. Tako je EKIP za pojedine poslove sa srednjom stručnom spremom odredio koeficijente složenosti koji odgovaraju fakultetskom obrazovanju. Odluku o zaradama predsjednika i članova savjeta donio je predsjednik, iako prema zakonu to rješenje može donijeti organ koji ih je imenovao. Varijabile su isplaćivane na osnovu mjesečnih rješenja o ispunjavanju uslova, ali bez dokumentacije o vrednovanju kriterijuma. Takve odluke donosio je izvršni direktor za sebe, predsjednika i članove savjeta, što je, kako se navodi u izvještaju, suprotno zakonu.
Sudski sporovi
Vrijednost sudskih sporova u kojima je EKIP tužena u prošloj godini iznosila je 17,3 miliona eura, utvrdili su revizori. Tako Pošta Crne Gore tužbom traži 1,6 miliona ili uslovno 11,2 miliona eura koji se odnose na naknadu neto troškova za sedam godina. Iako su ovi sporovi pravosnažno riješeni u korist EKIP-a, iz DRI ukazuju na mogućnost da se ovo pitanje ponovo aktuelizuje, jer su Pošte pred Ustavnim sudom tražile promjenu ranije izrečenog stava Upravnog suda. Telenor za regulaciju i nadzor tržišta i korišćenje radio frekvencije, kao i pravo na produženje frekvencije, traži 15,7 miliona eura. Crnogorski Telekom je zbog nametnutnih cijena rominga takođe tužio EKIP, ali još nije preciziran iznos koji traži. U izvještaju se navodi da su prošle godine izvršene presude po tužbama 16 zaposlenih u MANS-u koji su tražili naknadu nematerijalne štete zbog ukidanja korišćenja Vibera i WhatsApp-a na dan izbora 2016. godine.
"Imajući u vidu obim tužbenih zahtjeva, kao i da je EKIP u 2020. ostvarila sudske troškove od 66 hiljada eura, a planirala 13,5 hiljada, mišljenja smo da je potrebno rezervisati dio sredstava po osnovu sudskih sporova", stoji u izvještaju.
Suprotan stav EKIP je iskazao u izjašnjenju na preliminarni izvještaj, navodeći da bi na taj način ostvarili gubitak. Time bi, kako navode, mogao biti prejudiciran ishod sporova na štetu Agencije, iako smatraju da su u svim situacijama zbog kojih su tuženi, postupili po zakonu.
DRI je utvrdio da poslovna zgrada EKIP-a nema upotrebnu dozvolu, zbog čega im je naloženo da intenziviraju aktivnosti za pribavljanje dozvole. Dat im je rok od mjesec da dostave plan aktivnosti na osnovu datih preporuka, dok bi za šest mjeseci trebalo da izvijeste revizore o njihovoj realizaciji. Ovom revizijom rukovodio je senator Nikola N. Kovačević, dok je član kolegijuma bio dr Branislav Radulović.